Papież: odkryjmy w naszym życiu pragnienie poznania Boga

VATICANNEWS.VA

publikacja 12.10.2022 15:55

„Bóg ma wielkie pragnienie wobec nas: uczynić nas uczestnikami swojego życia w pełni” – powiedział Papież podczas audiencji ogólnej. W kolejnym rozważaniu na temat rozeznania Franciszek podjął temat pragnienia. Jest ono tęsknotą za pełnią stanowiącą znak obecności Boga w nas. Poprzez dialog z Nim uczymy się rozumieć, czego naprawdę chcemy od naszego życia.

Ojciec Święty zaznaczył, że pragnienie stanowi rodzaj kompasu, który pozwala zrozumieć, gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy. Przeszkody i porażki nie potrafią stłumić tego głębokiego odczucia, a wręcz przeciwnie, sprawiają, że jest ono jeszcze bardziej żywe. Pragnienie w przeciwieństwie do zachcianki lub chwilowej emocji trwa w czasie i dąży do konkretyzacji. Wartość okazuje się piękna i łatwiejsza do zrealizowania, gdy nas pociąga, zgodnie z powiedzeniem, że „ważniejsze od bycia dobrym jest posiadanie pragnienia, aby stać się dobrym”. Ponadto, co ważne, Jezus często w Ewangeliach przed dokonaniem cudu pytał człowieka o jego pragnienie. Takie pytanie często stanowiło zaproszenie do uzyskania jasności w sercu.

Franciszek zwrócił uwagę, że epoka, w której żyjemy, zdaje się sprzyjać maksymalnej wolności wyboru, ale jednocześnie osłabia pragnienie, sprowadzając je często do chwilowej zachcianki. Jesteśmy dosłownie bombardowani wielością propozycji i możliwości, co powoduje rozproszenie uwagi oraz nie pozwala na spokojną ocenę tego, czego naprawdę chcemy.

October 12 2022 General Audience Pope Francis
Vatican News

„Wielu osób cierpi, ponieważ nie wiedzą, czego chcą od swojego życia – bardzo wiele. Prawdopodobnie nigdy nie nawiązały kontaktu ze swoim najgłębszym pragnieniem, nigdy nie wiedziały: «Czego chcesz od swojego życia?» – «Nie wiem». Stąd bierze się zagrożenie spędzania istnienia pośród różnego rodzaju usiłowań i wybiegów, nigdy nie dochodząc do niczego, a także marnując cenne szanse. W ten sposób pewne zmiany, choć w teorii pożądane, gdy nadarza się okazja, nigdy nie są wprowadzane w życie, brakuje silnego pragnienia, aby zrealizować choćby jedną rzecz – podkreślił Papież. – Gdyby Pan zadał nam dzisiaj pytanie, które postawił niewidomemu spod Jerycha: «Co chcesz, abym ci uczynił?» (Mk 10,51) – pomyślmy, że Pan zadaje dziś każdemu z nas takie pytanie: «Co chcesz, abym ci uczynił?» – co byśmy odpowiedzieli? Może wreszcie moglibyśmy prosić Go, aby pomógł nam poznać głębokie pragnienie Jego osoby, które sam Bóg złożył w naszym sercu: «Panie, abym poznał swoje pragnienia, abym był kobietą, mężczyzną o wielkich pragnieniach». Może Pan udzieli nam tej siły, byśmy mogli to zrealizować. Jest to ogromna łaska, podstawa wszystkich innych: pozwolić, aby Pan, jak w Ewangelii, czynił dla nas cuda: «Daj nam pragnienie i spraw, aby ono rosło, Panie».“

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona