Kard. Gambetti: bazylika watykańska nie może być głównie muzeum

Na razie między innymi wprowadzono w południe międzynarodowe Msze dla pielgrzymów.

Podejmowane są wysiłki, by bazylika św. Piotra była mniej muzeum a bardziej sanktuarium. Wskazuje na to kard. Mauro Gambetti, który odkąd został archiprezbiterem tej świątyni, stara się ożywić tam inicjatywy duszpasterskie. Wpisuje się w nie video mapping, który przez dwa najbliższe tygodnie będzie wieczorami wyświetlany na fasadzie kościoła. Akcja mająca przybliżyć postać św. Piotra nosi tytuł „Pójdź za Mną. Życie Piotra”.

Pierwszy w historii video mapping na fasadzie Bazyliki Watykańskiej obejrzało w niedzielę wieczorem kilkanaście tysięcy osób obecnych na placu. Inauguracyjny pokaz poprzedził krótki recital Andrei Bocellego. Podczas uroczystości nie zabrakło stanowczych apeli o pokój na Ukrainie i konieczność budowania wzajemnego braterstwa. Kard. Gambetti przypomniał, że seria ośmiominutowych projekcji o patronie bazyliki stanowi przygotowanie do Jubileuszu Roku 2025, a jej celem jest rzucenie światła na postać i życie św. Piotra.

Archiprezbiter świątyni zauważa, że konieczne jest uczynienie z niej miejsca żywego kultu, poprzez przyjęcie pielgrzymów i odpowiednio dostosowane duszpasterstwo. Wskazuje, że papież Franciszek pragnie, by ów kościół nie stanowił jedynie muzeum, co niełatwo osiągnąć przy 50 tys. pielgrzymów i turystów, którzy odwiedzają to miejsce każdego dnia. Na razie wprowadzono w południe międzynarodowe Msze dla pielgrzymów. Trwają też prace nad wydzieleniem osobnego wejścia dla osób chcących przyjść do bazyliki na liturgię i osobistą modlitwę, a często nie są w stanie tego zrobić z powodu konieczności stania w długiej kolejce.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7