W ramach obchodów 40-lecia Fundacji Jana Pawła II odbyło się dzisiaj na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum sympozjum naukowe, w którym uczestniczyli m.in. kard. Stanisław Dziwisz, abp Marek Jędraszewski, o. Federico Lombardi, jezuita, przewodniczący Fundacji Razingera-Benedykta XVI, ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz ks. prof. Robert Tyrała, rektor Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie.
Goszczący na uroczystościach jubileuszowych rektor KUL-u w rozmowie z Radiem Watykańskim przypomniał, że od 30 lat mieści się w Lublinie akademik, który został wybudowany i jest utrzymywany przez Fundację Jana Pawła II. Znaczącym wsparciem dla przebywających w nim studentów ze strony samej uczelni jest to, że nie pobiera pieniędzy za studiowanie. Do tej pory ponad 2 tys. osób, które zakończyły studia w różnych formach skorzystało z pomocy Fundacji. Mówi ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Ks. prof. Kalinowski: zainteresowanie stypendiami jest ogromne
„Liczba studentów z krajów Europy Wschodniej stale rośnie. W okresie przed wojną, z samej Ukrainy było 605 studentów, a więc można powiedzieć, że zainteresowanie stypendiami, które przekazuje Fundacja Jana Pawła II jest znaczące i sposób rekrutacji sprawia, że te osoby rzeczywiście mają świadomość swojego dobrodzieja, czyli Jana Pawła II, jego nauczania i przesłania. Na Uniwersytecie uczestniczą oni w wykładach obligatoryjnych z zakresu nauczania społecznego Jana Pawła II, z chrześcijańskiej wizji małżeństwa i rodziny, etyki, filozofii, również logiki, a więc mamy przekonanie, że wypełniamy testament duchowy św. Jana Pawła II – zaznaczył ks. prof. Kalinowski. Kierując się także jego wezwaniem chcemy być bliżej osób, które z różnych części Europy i świata chciałby podejmować aktywności o charakterze formacyjnym, dydaktycznym, również naukowym i dlatego w najbliższym czasie otworzymy centrum studiów KUL dla Polonii i Polaków za granicą, we Francji. Są już kandydaci, prawie dwustu. Do tego również osoby z Niemiec. W najbliższym czasie będzie również wskazana siedziba, także w Wiedniu. Następnie tutaj w Rzymie oraz w Stanach Zjednoczonych, w amerykańskiej Częstochowie i w Toronto.“
Choć ukraińska młodzież częściej uczestniczy w pogrzebach niż weselach swoich rówieśników...
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).