Rok Jubileuszowy - Rok Święty Kościoła katolickiego będzie miał miejsce w 2025 roku. Logo już istnieje, ale nie ma jeszcze hymnu. Dykasteria ds. Ewangelizacji ogłosiła właśnie międzynarodowy konkurs na jego skomponowanie.
Hasło wybrane przez papieża Franciszka na Rok Święty 2025 brzmi: "Pielgrzymi nadziei". Propozycje hymnu powinny podejmować ten temat i dopasować tekst w języku włoskim do muzyki - ogłosiła Dykasteria. Hymn musi odpowiadać śpiewowi chóralnemu i być użyteczny liturgicznie. Kompozycja musi być oryginalna, nigdy wcześniej nie opublikowana i prezentowana. Udział w konkursie jest otwarty dla wszystkich.
Wnioski można składać od 16 stycznia 2023 r. na stronie internetowej Roku Świętego oraz na stronie internetowej Dykasterii. Tam też dostępna jest dokładna specyfikacja hymnu. Termin zgłoszeń upływa 25 marca 2023 r. Komisja, która nie została jeszcze powołana, przeanalizuje nadesłane hymny i wybierze kompozycję, która stanie się oficjalnym hymnem Roku Świętego 2025.
Tekst hymnu napisał włoski ksiądz i muzyk Pierangelo Sequeri. Za organizację nadchodzącego Roku Jubileuszowego odpowiada Dykasteria ds. Ewangelizacji.
Tradycję jubileuszy rozpoczął papież Bonifacy VIII, zwołując 22 lutego 1300 r. Rok Święty, w czasie którego można było uzyskać odpust zupełny. Do rzymskich bazylik św. Piotra i św. Pawła za Murami przybyło wówczas aż 300 tys. pielgrzymów. Papież chciał, by zwoływano Rok Święty co sto lat. Jednak stopniowo zmniejszano ten okres, najpierw do 50 (jak w Starym Testamencie), a od 1475 r. zaczęto je organizować co 25 lat, by każde pokolenie mogło przeżyć jubileusz choć jeden raz.
Nie odbył się on jedynie w 1800 r., gdyż po śmierci Piusa VI w sierpniu 1799 r. we francuskiej niewoli, nowy papież Pius VII został wybrany dopiero w marcu 1800 r., zaś do Rzymu mógł przybyć w lipcu tego samego roku.
W XX w. do zwykłych lat świętych doszły jeszcze jubileusze nadzwyczajne: w 1933 i 1983, zwołane z okazji 1900. i 1950. rocznicy odkupienia. Kolejny nadzwyczajny Rok Święty – Jubileusz Miłosierdzia rozpoczął się 8 grudnia 2015 r. i trwał do 20 listopada 2016 r. W sumie dotychczas jubileusze obchodzono 29 razy.
Za pontyfikatu Aleksandra VI powstał ceremoniał Roku Świętego, przewidujący otwarcie Drzwi Świętych (symbolu przejścia z grzechu do łaski Bożej) w Wigilię Bożego Narodzenia w roku poprzedzającym jubileusz i zamknięcie ich w uroczystość Objawienia Pańskiego w roku następującym po jubileuszu. Po raz pierwszy stało się tak przy okazji Roku Świętego 1500. Z drobnymi poprawkami, wprowadzonymi w 1525 r., ceremoniał ten przetrwał do czasów obecnych.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Synodalność to podstawowy wymiar Kościoła, dany do kultywowania i rozwijania stylu życia.