Nowa nominacja dla polskiego nuncjusza, który musiał opuścić Nikaraguę

Pochodzący z Polski watykański dyplomata arcybiskup Waldemar Stanisław Sommertag, dotychczasowy nuncjusz apostolski w Nikaragui zmuszony przez władze tego kraju do jego opuszczenia, otrzymał od papieża Franciszka nową nominację. Został mianowany nuncjuszem w Senegalu, Republice Zielonego Przylądka, Gwinei-Bissau i Mauretanii - podał we wtorek Watykan.

Arcybiskup Sommertag został zmuszony do przedwczesnego opuszczenia Nikaragui na początku marca tego roku pod wpływem nacisków politycznych ze strony reżimu Daniela Ortegi. Był tam nuncjuszem od 2018 roku.

Wcześniej, w listopadzie 2021 roku rząd Nikaragui anulował dekretem stanowisko dziekana korpusu dyplomatycznego, które przysługiwało przedstawicielowi Stolicy Apostolskiej. Jako oficjalny powód podano wtedy chęć niewyróżniania żadnego z ambasadorów. Ale, jak podkreślano, faktycznym motywem były coraz bardziej napięte stosunki między państwem a Kościołem w tym kraju. Przed zeszłorocznymi wyborami biskupi krytykowali panującą tam sytuację i łamanie praw człowieka.

Po wydaleniu nuncjusza Stolica Apostolska oświadczyła, że przyjęła wiadomość o tym z wielkim zaskoczeniem i ubolewaniem.

"Działanie to wydaje się niezrozumiałe, ponieważ w czasie swojej misji Jego Ekscelencja abp Sommertag pracował z głębokim oddaniem dla dobra Kościoła i narodu nikaraguańskiego, zwłaszcza osób najbardziej bezbronnych, starając się zawsze krzewić dobre relacje między Stolicą Apostolską a władzami Nikaragui. Na szczególną uwagę zasługuje jego udział jako świadka i osoby towarzyszącej przy stole dialogu narodowego między rządem a opozycją polityczną, mającego na celu pojednanie kraju i uwolnienie więźniów politycznych" - podkreślił wówczas Watykan.

W ostatnim czasie nasiliły się prześladowania ludzi Kościoła w Nikaragui.

W sierpniu policja wdarła się do pałacu biskupów w diecezji Matagalpa i aresztowała krytycznego wobec reżimu prezydenta Daniela Ortegi biskupa Rolando Alvareza oraz jego siedmiu współpracowników. Wcześniej wszyscy zatrzymani przebywali w areszcie domowym.

55-letni biskup Alvarez jest oskarżony o próby organizowania "grup przemocy" w celu "zdestabilizowania państwa i atakowania władz konstytucyjnych". Do tej pory nie przedstawiono dowodów na te oskarżenia. Hierarcha ten, jeden z najbardziej krytycznych wobec reżimu Ortegi duchownych, był prześladowany od wielu tygodni.

Kilka dni wcześniej aresztowany został jeden z proboszczów.

W reakcji na te wydarzenia papież Franciszek zaapelował o dialog.

"Obserwuję z bliskością i zaniepokojeniem oraz bólem sytuację w Nikaragui, która dotyka osób i instytucji" - oświadczył podczas spotkania z wiernymi. Papież dodał: "Chciałbym wyrazić pragnienie, by poprzez otwarty i szczery dialog można było wciąż znaleźć podstawy dla koegzystencji w duchu szacunku i pokoju".

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6