Biskup diecezji Chur w Szwajcarii, Joseph Maria Bonnemain postanowił otworzyć wstępne dochodzenie kanoniczne przeciwko Monice Schmid, kierującej do niedawna parafią św. Marcina w Illnau-Effretikon, która 28 sierpnia miała dołączyć do celebransów i wypowiedzieć słowa konsekracji podczas Mszy św.
Była to uroczystość związana z jej przejściem na emeryturę.
„Ze względu na wagę tych wydarzeń, świadomie zdecydowałem się nie podejmować natychmiastowych działań. W takiej sytuacji należy dokładnie ocenić odpowiednią procedurę" – stwierdził bp Bonnemain.
Zaznaczył, że złożoność nadużyć liturgicznych, które miały miejsce, wymaga wstępnego dochodzenia kanonicznego. Odniósł się do nagrania wideo, pokazującego Schmid w cywilnym ubraniu przy ołtarzu, w otoczeniu księdza i diakona, odmawiającą modlitwę eucharystyczną.
Sprawa wywołała szerokie poruszenie, wywołując kontrowersje - jedni chwalą odwagę Schmid, a inni wzywają do zastosowania sankcji. „Wyniki tego wstępnego dochodzenia będą stanowiły podstawę do podjęcia dalszych działań i pokażą, czy przestępstwa są przestępstwami, którymi powinna zająć się watykańska Dykasteria Nauki Wiary” - napisano w oświadczeniu biskupa.
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Było to jedno z pierwszych zadań, które postawił sobie Karol Wojtyła po przybyciu do Watykanu.
MEN stoi na stanowisku, że postanowienie TK nie wywołuje skutków prawnych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.