Misyjny Synod Dzieci odbędzie się 17 września w Warszawie

Pod hasłem "Z Ojcem Świętym budzimy do misji" odbędzie się 17 września w siedzibie UKSW w Warszawie Misyjny Synod Dzieci organizowany przez Papieskie Działa Misyjne (PDM) w Polsce. Gościem specjalnym będzie sekretarz generalny Papieskiego Działa Misyjnego Dzieci (PDMD) z Watykanu, s. Roberta Tremarelli.

W obradach wezmą udział reprezentanci 33 diecezji w Polsce.

"Misyjny Synod Dzieci, który odbędzie się 17 września, wpisuje się w synodalną drogę Kościoła zainicjowaną przez papieża Franciszka w październiku 2021 r." - powiedziała PAP s. Monika Juszka, sekretarz krajowy PDMD w Polsce.

Wyjaśniła, że synod to wspólne podążanie do Boga, w którym pomaga wzajemne słuchanie. "Dzięki niemu mamy szansę usłyszeć, co mówi do nas wszystkich Bóg i w jakim kierunku pragnie prowadzić swój Kościół" - powiedziała.

Misyjny Synod Dzieci odbędzie się pod hasłem "Z Ojcem Świętym budzimy do misji".

"Sto lat temu, w roku 1922, Dzieło Misyjne Dzieci, wraz z innymi dziełami misyjnymi, otrzymało przydomek +papieskie+. Tym samym Ojciec Święty uznał je wobec całego świata za +swoje+ zapraszając do bliskiej współpracy i uczynił bezpośrednimi pomocnikami w dziele misyjnym całego Kościoła. Okazją do świętowania tego wydarzenia będzie dla nas Misyjny Synod Dzieci" - powiedziała PAP s. Monika Juszka sekretarz krajowy PDMD w Polsce.

"Będzie to również czas zastanowienia się, w jaki sposób jeszcze lepiej członkowie PDMD mogą przyczynić się do ożywienia misyjności w swoich diecezjach" - dodał.

Chcielibyśmy wypracować konkretne postulaty, z którymi uczestnicy synodu wrócą do swoich parafii i staną się zaczynem animacji i współpracy misyjnej w lokalnych wspólnotach Kościoła" - przekazała s. Juszka.

Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjny ks. dr Maciej Będziński poinformował, że gościem specjalnym obrad będzie sekretarz generalny PDMD z Watykanu, s. Roberta Tremarelli oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, który będzie przewodniczył mszy św.

W obradach synodu wezmą także udział: przewodniczący komisji misyjnej KEP bp Jan Piotrowski, o. Ivan Kňaze, dyrektor krajowy PDM na Słowacji, wraz z przedstawicielami tamtejszych ognisk misyjnych, które nazywają się tam "misyjne ziarenka".

Współorganizatorem wydarzenia będzie Wydział Misjologii UKSW w Warszawie.

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci jest jedną z czterech inicjatyw należących do Papieskich Dzieł Misyjnych (obok Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła i Papieskiej Unii Misyjnej). Powstało we Francji w 1943 r. Obecnie istnieje w ponad 120 krajach świata i od 173 lat wspiera małych mieszkańców krajów misyjnych. W Polsce po raz pierwszy Kolędnicy Misyjni wyruszyli w 1993 r. z inicjatywy Papieskich Dzieł Misyjnych.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8