Pomimo licznych prześladowań ze strony reżimu Daniela Ortegi, Kościół w Nikaragui przygotowuje się do zbliżającej się uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Trwa Krajowy Kongres Maryjny, którego zwieńczenie będzie miało miejsce właśnie 15 sierpnia. „Matka Boża pomaga nam odnaleźć radość i nawet w tak trudnych okolicznościach jest dla nas źródłem nadziei i znakiem Bożej opieki”– czytamy w materiałach kongresowych.
Jak podkreślają organizatorzy, mieszkańcom Nikaragui bardzo potrzeba teraz odnalezienia macierzyńskiego oblicza Boga, który opiekuje się swoim ludem jak najlepsza matka, nie pozostawiając go na pastwę ciemności i zła. W programie, oprócz licznych celebracji i świadectw, znalazło się także miejsce na chwile refleksji i modlitwy osobistej. We wszystkich parafiach diecezji trwa adoracja Najświętszego Sakramentu.
Krajowy Kongres Maryjny odbywa się w trudnym dla Nikaraguańczyków czasie, gdy trwają coraz poważniejsze prześladowania Kościoła katolickiego. W kraju miało już miejsce ponad 200 ataków na kościoły, niektóre połączone z aktami profanacji. Sandiniści nękają także księży i biskupów. W areszcie domowym przebywa wciąż bp Rolando José Álvarez, który w katolickich mediach otwarcie sprzeciwiał się ograniczaniu wolności religijnej w Nikaragui.
Z kaplicy Miłosierdzia Bożego, znajdującej się w budynku Kurii, gdzie jest przetrzymywany, bp Álvarez prowadzi nadal duszpasterstwo przez Internet. Za pośrednictwem mediów społecznościowych ogłosił udział Kościoła Nikaragui w Światowych Dniach Młodzieży, które odbędą się w przyszłym roku w Lizbonie.
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.