Polacy organizują wakacje dla „dzieci wojny” na Ukrainie

Polacy nie zapominają jednak także o mieszkańcach innych krajów” – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Leszek Kryża.

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski od lat organizuje letni wypoczynek dla dzieci, młodzieży i dorosłych za wschodnią granicą. „W tym roku szczególną opieką objęte są dzieci na pogrążonej w wojnie Ukrainie. Polacy nie zapominają jednak także o mieszkańcach innych krajów” – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Leszek Kryża.

Jak podkreśla dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie dzięki zaangażowaniu posługujących tam kapłanów, sióstr i braci zakonnych udało się zrealizować już 32 wakacyjnie projekty, które napłynęły z Armenii, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Rosji, Uzbekistanu i Ukrainy.

„W tym roku ze względu na działania wojenne staramy się pomóc szczególnie Kościołowi na Ukrainie. Tam każda parafia i wspólnota zakonna - na terenach względnie bezpiecznych - przyjęła bardzo wielu uchodźców wewnętrznych z terenu Mariupola, Charkowa, Chersonia czy Zaporoża, a wśród nich bardzo wiele dzieci – mówi papieskiej rozgłośni ks. Kryża. – W tej sytuacji organizacja jakiegokolwiek wypoczynku nabiera szczególnego znaczenia. Taki wypoczynek choć ograniczony wojennymi okolicznościami daje uczestnikom szansę na chwilę wytchnienia i oderwania się od traumatycznej rzeczywistości. Ponadto Zespół uczestniczy w organizacji wypoczynku dla przebywających w Polsce uchodźców z Ukrainy. Przykładem niech będzie Rodzinny Dom Dziecka z Bałynia, którego wychowankowie odpoczywali nad polskim morzem.“

Ks. Kryża wskazuje, że poza ogarniętą wojną Ukrainą odpoczynek organizowany jest w dwóch formach. Pierwszą jest wyjazd nad morze, w góry czy do innych miejsc w danym kraju - często do istniejących tam domów rekolekcyjnych. Drugą, najbardziej popularną, jest organizowanie wypoczynku na miejscu, przy parafiach i domach zakonnych. Tą formą wypoczynku obejmuje się większe grupy, bez względu na pochodzenie czy wyznanie. W programie jest oczywiście wspólna zabawa, sport i formacja dostosowana do uczestników. Ważnym punktem jest również wyżywienie, ponieważ wielu uczestników pochodzi z bardzo ubogich rodzin.

Projekt można wesprzeć kierując wpłatę na konto Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie:

WBKPPLPP PL89 1090 1014 0000 0000 0301 4449

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10