Ojciec Święty pragnie dać kobietom więcej stanowisk najwyższego szczebla w Stolicy Apostolskiej i ujawnił, że po raz pierwszy wskaże kobiety watykańskiej komisji, która pomaga mu wybrać biskupów. Do tej pory w składzie Komisji są wyłącznie duchowni. Rola kobiet w Kościele była jednym z wielu tematów, które 85-letni papież omówił w ekskluzywnym wywiadzie dla agencji Reuters 2 lipca, przeprowadzonym przez Philipa Pullellę.
„Jestem otwarty na danie (kobietom) szansy” - powiedział Franciszek w tej części 90-minutowego wywiadu, w której omawiano nową konstytucję o Kurii Rzymskiej, Praedicate Evangelium, a która weszła w życie 5 czerwca bielącego roku. Przewiduje ona możliwość kierowania większością dykasterii watykańskich przez katolików świeckich.
Papież wspomniał, że w zeszłym roku po raz pierwszy mianował kobietę na stanowisko sekretarza generalnego (osoba numer dwa) w Gubernatoracie Państwa Watykańskiego. W ten sposób siostra Raffaella Petrini została najwyżej postawioną kobietą w najmniejszym państwie świata.
„Dwie kobiety zostaną po raz pierwszy mianowane do komisji wybierającej biskupów w Kongregacji ds. Biskupów” – zapowiedział Ojciec Święty dodając, że „w ten sposób sprawy nieco się otwierają”. Franciszek nie wymienił nazwisk tych kobiet, ani nie zapowiedział, kiedy ich nominacja zostanie ogłoszona oficjalnie.
Milton Martínez / Secretaría de Cultura CDMX / CC 2.0 Barbara Jatta - szefowa Muzeów Watykańskich.Członkowie komisji, która składa się obecnie z kardynałów, biskupów i księży, spotykają się zwykle dwa razy w miesiącu w Rzymie. Zapytany, którą z innych watykańskich dykasterii mogli by kierować świeccy, papież zasugerował, że mogłyby to być dykasteria ds. Edukacji i Kultury Katolickiej oraz Biblioteka Apostolska. Na ich czele stoją obecnie duchowni.
Franciszek mianował już na członków dykasterii kilka kobiet, zarówno zakonnic, jak i osób świeckich. W ubiegłym roku mianował włoską zakonnicę siostrę Alessandrę Smerilli FMA na stanowisko sekretarza Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, które zajmuje się kwestiami sprawiedliwości i pokoju.
Ponadto Ojciec Święty mianował francuską zakonnicę Nathalie Becquart, podsekretarzem Synodu Biskupów. Do kobiet świeckich zajmujących już najwyższe stanowiska w Watykanie należą Barbara Jatta, pierwsza kobieta dyrektor Muzeów Watykańskich, oraz Cristiane Murray, zastępca dyrektora watykańskiego biura prasowego. Obie zostały mianowane przez Franciszka.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.