Bp Turzyński: Miłość oparta na Bogu kształtuje człowieka i daje szczęście

We współczesnym świecie, kiedy podejście do człowieka jest często utylitarne, zewnętrzne, ważne jest, żeby wierzyć w miłość, prawdziwą miłość, która ma swoje źródło w Bogu. Ta miłość kształtuje człowieka i daje szczęście – powiedział portalowi polskifr.fr bp Piotr Turzyński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, podsumowując X Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie.

Rodziny świata wraz z innymi pielgrzymami odmówiły pod przewodnictwem papieża modlitwę „Anioł Pański” w niedzielne południe 26 czerwca, jednak główne uroczystości Światowego Spotkania Rodzin dobiegły końca już dzień wcześniej. „W sobotę uroczystą Mszą św. zakończyliśmy X Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie. To inicjatywa Ojca Świętego Jana Pawła II, która została podjęta przez następnych papieży i jest ciągle żywotna. Po latach pandemii spotkaliśmy się, żeby mówić o rodzinie. Temat spotkania brzmiał +Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości+” – przypomniał bp Piotr Turzyński.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej docenił brzmienie i przesłanie hymnu spotkania w Rzymie i zachęcił do jego śpiewania także po zakończeniu wydarzenia.
Biskup zwrócił uwagę na bogaty program spotkania, szczególnie wypełniony świadectwami ludzi i rodzin z różnych kontynentów.

Bp Turzyński podkreślił, że wydarzenie w Rzymie pomogło uświadomić sobie na nowo, jak wiele rodzin na świecie żyje wedle Ewangelii.

„W świecie jest ogromna liczba rodzin, które żyją według Ewangelii, które idą za Chrystusem. To jest przesłanie pełne nadziei. Zresztą to wybrzmiało w wielu świadectwach, że trzeba, aby rodzina, która doświadczyła tego piękna bycia przy Panu Bogu i łaski tego, że wiara odbudowuje relacje i pomaga przezwyciężyć kryzysy, budowała również rodziny wokół siebie. Ważne, żeby te rodziny się spotykały” – powiedział delegat KEP. „Były tu takie momenty, kiedy mówiono nam o różnych grupach, np. Domowym Kościele, gdzie małżonkowie dzielą się swoim doświadczeniem. To jest też takie przesłanie z tych spotkań, żeby rodzina nie została sama, ale szukała innych” – dodał hierarcha.

Delegat KEP zaznaczył, że w pamięci na długo pozostaną wzruszające świadectwa, np. rodziny dziecka z zespołem Downa.

„Szczególne było też świadectwo rodziców Chiary Corbelli Petrillo. Wielki aplauz wywołało świadectwo małżonków z Australii, którzy stracili trójkę dzieci. Przebaczyli kierowcy. To przebaczenie wywołało zdziwienie nie tylko lokalnej społeczności, ale i świata. Proszę zobaczyć, jak piękna jest misja rodzin” – zaznaczył bp Turzyński.

Dodał, że takie rodziny wychowują dzieci dla nieba, na przekór kulturze tymczasowości.

Bp Turzyński wskazał na temat komplementarności powołań jako jeden z najważniejszych w trakcie spotkania w Rzymie. „Rodziny potrzebują kapłanów, a kapłani potrzebują rodzin” – zaznaczył biskup.

Na zakończenie odbyło się spotkanie podsumowujące z papieżem Franciszkiem, który do otwartego samochodu przyjął rodziców z dziećmi i tak wędrował pośród zgromadzonych.

Jak przypomniał bp Turzyński, „w kazaniu papież powiedział do małżonków, że Kościół jest wami i Kościół jest w was”. Biskup dodał, że „trzeba, abyśmy to sobie powtarzali, że Kościół jest właśnie w rodzinie, jest zbudowany z rodzin i potrzebuje rodzin, służy rodzinie, a rodzina służy Kościołowi. Ta wzajemność jest rewelacyjna”.

Bp Turzyński przypomniał, że „w DNA rodziny znajduje się przyjęcie drugiego, duch służby”

Podkreślił, że X Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie przyniosło podpowiedzi, jak przekazać wiarę młodemu pokoleniu. „Nie można dać, czego się nie ma. Przede wszystkim małżonkowie muszą mieć wiarę. Żyjąc wiarą, przekazują ją młodym” – zauważył biskup.

„Papież zachęca, żeby zaufać młodym. Ufa im, żeby wysoko mierzyli. Budujące było spotkać małżonków z wieloma dziećmi. Widać było, że dzieci są dla nich wielkim skarbem, kiedy dziś często mierzy się liczbę dzieci względami ekonomicznymi. Rodzice na Światowym Spotkaniu Rodzin cieszą się, że mają skarb Boży – dzieci” – zaznaczył delegat KEP.

Biskup zaakcentował, że ważne jest niesienie przesłania z Rzymu do lokalnych środowisk.

Bp Turzyński docenił doświadczenie i zaangażowanie grupy Polaków, która wraz z nim przebywała w Rzymie. To przede wszystkim przedstawiciele Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin i doradcy życia rodzinnego. „Moja grupa to wspaniali ludzie, kompetentni, przejęci sprawą, głęboko wierzący. Jestem bardzo zbudowany” – podkreślił biskup.

Papieskie przesłanie z X Światowego Spotkania Rodzin można znaleźć w internecie także w języku polskim: https://www.vatican.va/content/francesco/pl/speeches/2022/june/documents/20220622-incontromondiale-famiglie.html 

X Światowe Spotkanie Rodzin odbywało się w dniach 22-26 czerwca br. pod przewodnictwem papieża Franciszka. Polskę reprezentowali m.in. biskupi Piotr Turzyński oraz Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny.
polskifr.fr

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10