Dziś rano, w Pałacu Apostolskim w Watykanie, Ojciec Święty Franciszek przyjął na audiencji Jego Ekscelencję Josepha Simona Donnelly'ego, ambasadora Stanów Zjednoczonych Ameryki przy Stolicy Apostolskiej, z okazji wręczenia listów uwierzytelniających – podało watykańskie Biuro Prasowe.
Joseph Simon Donnelly, urodził się 29 września 1955 r. we Flushing, w stanie Nowy Jork. Jest żonaty, ma dwoje dzieci. W 1981 r. ukończył prawo na Uniwersytecie Notre Dame. Zajmował następujące stanowiska: prawnik w różnych kancelariach prawnych i na różnych stanowiskach w firmach prywatnych (1977-2007); członek Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych (2007-2013); senator w Senacie Stanów Zjednoczonych (2013-2019) z ramienia Partii Demokratycznej; profesor na Uniwersytecie Notre Dame (2019-2022).
Stany Zjednoczone nawiązały pełne relacje ze Stolicę Apostolską w 1984 roku, za prezydentury Ronalda Reagana. Joseph Simon Donnelly jest dwunastym ambasadorem tego kraju przy Watykanie.
Kraj ten utrzymywał stosunki dyplomatyczne z Państwem Papieskim w latach 1797-1867. Po jego likwidacji w 1870 roku, zaistniała próżnia. Próbował j wypełnić 20 października 1951 r. prezydent Hary Truman, mianując Marka W. Clarka, generała armii amerykańskiej, na wysłannika przy Stolicy Apostolskiej. Clark wycofał jednak swoją nominację 13 stycznia 1952 r. po protestach senatora Toma Connally'ego z Teksasu i grup protestanckich.
W latach 1951-1968 Stany Zjednoczone nie miały oficjalnego przedstawiciela akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej. W 1969 r. prezydent Richard Nixon zmienił ten stan rzeczy, mianując swoim osobistym przedstawicielem Henry'ego Cabota Lodge'a Jr, byłego senatora USA z Massachusetts, republikańskiego kandydata na wiceprezydenta w 1960 r. i byłego ambasadora USA (przy ONZ, Wietnamie Południowym i Niemczech Zachodnich). W 1978 roku prezydent Jimmy Carter mianował na to stanowisko Roberta F. Wagnera Jr, byłego burmistrza Nowego Jorku i ambasadora USA w Hiszpanii. Jak wspomniano, decyzję o pełnych stosunkach dyplomatycznych podjął w 1984 roku prezydent Ronald Reagan.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.