Hiszpania włącza się w działania Watykanu na rzecz osób starszych

Katolicki Uniwersytet św. Antoniego w Murcji włącza się w działania Watykanu na rzecz osób starszych. Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia, abp Vincenzo Paglia, wyjaśnił w tym hiszpańskim ośrodku uniwersyteckim politykę publiczną, jaką Włochy będą wspólnie rozwijać z Watykanem.

Reklama

„Obecnie jest o wiele więcej osób starszych niż kiedykolwiek w historii, a problemem jest to, że kiedy starzejemy się fizycznie lub psychicznie, to jesteśmy wykluczani. Dlatego konieczne jest ponowne odkrycie solidarności między różnymi pokoleniami, ponieważ witalność społeczeństwa polega na spotkaniu się ich wszystkich” – powiedział abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia.

Watykański hierarcha wyjaśnił, że Kościół Katolicki opracował Kartę Praw Osób Starszych i Obowiązków Wspólnotowych, aby na niej oprzeć politykę publiczną. We Włoszech już powstała komisja mieszana składająca się z przedstawicieli rządu i Stolicy Apostolskiej, aby wdrożyć ją w życie José Luis Mendoza, rektor Uniwersytetu św. Antoniego, zapewnił, że podobną propozycję złoży hiszpańskiemu rządowi: „Istotne jest poszanowanie praw osób starszych i zapewnienie im środków umożliwiających opiekę, której potrzebują oraz godne życie”.

Watykańska Karta Praw Osób Starszych domaga się m. in. poszanowania prawa osób starszych do zastania we własnym domu, który jest dla nich pamięcią, historią i doświadczeniem; zapewnienia im stosownej opieki medycznej i społecznej oraz żywych kontaktów i relacji z wszystkimi grupami wiekowymi. Ponadto apeluje o pomoc rodzinom, które chcą mieszkać z dziadkami.

„Społeczeństwo postrzega osoby starsze jako ciężar, gdy tymczasem są jego bogactwem. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób rozwijamy społeczeństwo. Jeśli wyklucza ono część ludzkości, to zostanie określone jako nieludzkie. Musimy wypracować nową perspektywę wspólnie z czterema pokoleniami”, podkreślił abp Paglia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7