Druga niedziela Wielkiego Postu w Kościele katolickim obchodzona jest jako Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Polskimi Misjonarzami. Pod kościołami w całym kraju odbywa się zbiórka do puszek na rzecz Dzieła Pomocy Ad Gentes, które wspiera materialnie pracę misjonarzy.
W tym roku niedzielę "Ad Gentes", która jest Dniem Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami przebiegnie pod hasłem "Misjonarze dzielą się nadzieją". Jest ona okazją do wsparcia duchowo i materialnie 1662 misjonarzy z Polski posługujących na świecie.
"Ich trwanie na misjach, niekiedy w bardzo trudnych warunkach życiowych, ubóstwie i wśród licznych zagrożeń, jest źródłem nadziei dla tych, do których zostali posłani przez Kościół ze słowem Ewangelii" - napisał przewodniczący KEP ds. misji bp Jan Piotrowski w liście do wiernych w Polsce.
Zaznaczył, że są "dziedzicami Bożej nadziei - nie tylko tej, która dotyczy lepszego, bardziej sprawiedliwego i bezpiecznego świata", ale także "tej umacniającej w przekonaniu, że ostatecznie zawsze zwycięża dobro".
Pod kościołami w całym kraju odbywa się zbiórka do puszek na rzecz Dzieła Pomocy Ad Gentes. W roku 2024 Dzieło wsparło finansowo realizację 130 projektów zgłoszonych przez polskie misjonarki i misjonarzy. Na ten cel łącznie przeznaczono 178 tys. euro.
Środki pomocowe Dzieło Pomocy Ad Gentes gromadzi także przez cały rok za pomocą sms-a o treści "Misje" wysłanego pod numer "72032". "Z tych funduszy rokrocznie wspieramy kilka projektów edukacyjnych lub charytatywnych
Według danych Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji na misjach posługuje 1662 misjonarzy z naszego kraju. W gronie tym jest 273 księży diecezjalnych (fidei donum), 1353 osób konsekrowanych - w tym 609 sióstr zakonnych, 744 zakonników i 36 misjonarzy świeckich.
Do wyjazdu na misje kandydaci przygotowują się w Centrum Formacji Misyjnej (CFM) w Warszawie.
Konferencja Episkopatu Polski we wrześniu 2005 r. powołała Dzieło "Ad Gentes", które w celu wsparcia posługi misjonarzy organizuje w II niedzielę Wielkiego Postu zbiórkę do puszek. Zebrane fundusze przekazywane są co roku na realizację projektów misyjnych w zakresie pomocy edukacyjnej, zdrowotnej, charytatywnej i na tzw. ogólne związane z działalnością ewangelizacyjną.
Ten film to dobra rozrywka, ale rzeczywistość wygląda inaczej - podkreślił.