W sobotę 5 lutego o 12.00 w katedrze Chrystusa Króla podczas Mszy św. pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca, abp koadiutor Adrian Galbas SAC rozpocznie pasterską posługę w archidiecezji katowickiej.
Jak poinformował metropolita katowicki w komunikacie przesłanym do parafii archidiecezji, abp Galbas otrzyma również – podobnie jak biskupi pomocniczy – nominację na wikariusza generalnego.
W tym dokumencie zostaną określone jego szczegółowe obowiązki, w tym przeprowadzanie wizytacji kanonicznych, udzielanie sakramentu bierzmowania, a przede wszystkim przygotowanie ewangelizacyjnego programu duszpasterskiego, który przygotuje wiernych do stulecia archidiecezji katowickiej, które przypada na rok 2025.
Abp Skworc przypomniał, że Dyrektorium o pasterskiej posłudze biskupów „Apostolorum Successores” stwierdza m.in. „Jeśli okoliczności się tego domagają, Stolica Apostolska może mianować biskupa koadiutora (por. kan. 403 § 3). Biskup diecezjalny przyjmie go chętnie i w duchu wiary oraz zainicjuje z nim skuteczną komunię na mocy wspólnej odpowiedzialności biskupiej, budując autentyczne relacje, które dla dobra diecezji powinny być jeszcze mocniejsze i bardziej braterskie”.
Nawiązując do tych słów metropolita katowicki zapowiedział, że właśnie w takim klimacie jedności i współdziałania „w Duchu Świętym” będzie dalej współdziałać z arcybiskupem koadiutorem i biskupami pomocniczymi dla dobra Kościoła na Górnym Śląsku, „przygotowującym się do uroczystości stulecia powrotu do Macierzy”.
- Biskup koadiutor, podobnie jak biskup pomocniczy jest mianowany po to, aby pomagać biskupowi diecezjalnemu w zarządzaniu diecezją. Jego funkcja różnie się jednak tym, że posiada on prawo następstwa. W momencie, gdy ordynariusz ustępuje z urzędu, przechodzi na emeryturę wówczas koadiutor zajmuje jego miejsce. Zgodnie z przepisami prawa kanonicznego biskupi diecezjalni kończą swoją posługę wraz z ukończeniem 75. roku życia – tłumaczy ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.
Bp Adrian Galbas SAC ma 54 lata. Jest doktorem teologii duchowości. Studiował też dziennikarstwo. W czasie dotychczasowej posługi pełnił m.in. funkcję prefekta alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie. W latach 2011-2019 był prowincjałem Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu. 12 grudnia 2019 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. Święcenia biskupie przyjął 20 stycznia 2020 roku. Nominację na arcybiskupa koadiutora archidiecezji katowickiej Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła 4 grudnia 2021 r. Urząd objął kanonicznie 15 grudnia 2021 r.
W Konferencji Episkopatu Polski abp Galbas pełni m.in. funkcję przewodniczącego Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Jest także koordynatorem w Kościele w Polsce trwającego synodu o synodalności. Jego zawołaniem biskupim są słowa „Pax Christi” (Pokój Chrystusa).
Przypominamy też pierwszy wywiad abp. Adriana Galbasa dla Radia eM po ogłoszeniu decyzji Franciszka.
Radio eM Pierwsza rozmowa w Radiu eM z abp. koadiutorem Adrianem Galbasem
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).