Burkina Faso: Kościół wzywa do jedności po zamachu stanu

Społeczeństwo nie godzi się już na milczenie wobec niesprawiedliwości i przemocy w kraju.

Reklama

Po tym, jak w Burkina Faso doszło do zamachu stanu, Kościół wzywa do jedności i pojednania narodowego. Siłowe przejęcie władzy zdecydowanie potępił też sekretarz generalny ONZ. António Guterres potwierdził też pełne zaangażowanie w ochronę porządku konstytucyjnego i wsparcie dla narodu Burkina Faso w poszukiwaniu pokojowych rozwiązań problemów tego kraju. Wezwał do dialogu w państwie, które charakteryzuje się obecnie ogromnym brakiem bezpieczeństwa narodowego.

Żołnierze, którzy w niedzielę zbuntowali się w kilku obozach wojskowych, należą do Patriotycznego Ruchu Ochrony i Odbudowy. Pojmali prezydenta Kaboré, który doszedł do władzy w 2015 r. i został ponownie wybrany w 2020 r. obiecując uczynić walkę z dżihadystami swym priorytetem, czego nie dotrzymał. Wraz z nim w areszcie przebywają także przewodniczący parlamentu i kilku ministrów. Bunty mają miejsce w czasie, gdy sytuacja w regionie Sahelu jest coraz bardziej zdestabilizowana.

Zdaniem ojca Ludovique’a Tougoumy, ze wspólnoty misyjnej w Wagadugu, obecna sytuacja pokazuje wzrost świadomości społeczeństwa, które nie godzi się już na milczenie wobec niesprawiedliwości i przemocy w kraju. W rozmowie z Radiem Watykańskim misjonarz podkreśla, że Kościół jeszcze mocniej wzywa teraz do jedności i pojednania.

„W tej chwili głównym wezwaniem jest trwanie w jedności, ponieważ nawet jeśli istnieją podziały wewnątrz kraju, w obliczu obecnego braku bezpieczeństwa, który spowodowany jest terroryzmem, to właśnie on pozostaje wspólnym wrogiem – mówi papieskiej rozgłośni misjonarz. - Apelujemy zatem do ludzi, w kazaniach oraz w każdy inny możliwy sposób, aby odłożyć na bok to, co nas dzieli i walczyć razem przeciwko wspólnemu wrogowi, którym teraz jest brak pokoju. Ten brak pokoju wyrządza krzywdę wszystkim. Nie możemy dalej przedłużać tej sytuacji. Dlatego zachęcamy ludzi, żeby podali sobie ręce, przezwyciężyli podziały i się zjednoczyli. Kiedy panuje pokój można rozwiązać również inne problemy. Musimy pracować, aby znaleźć rozwiązanie tej trudnej sytuacji. Trzeba odkryć na nowo naszą tożsamość wynikającą z przynależności do tego samego narodu, który znajduje się obecnie w niebezpieczeństwie. To jest przesłanie, którym staramy się dzielić ze wszystkimi.“

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama