Modlitwą wieczorną, transmitowaną z Taizé, rozpoczęło się doroczne Europejskie Spotkanie Młodych, które po raz drugi z rzędu odbywa się online. Dwoje młodych ludzi po angielsku i francusku zaprosiło do pojęcia w tych dniach refleksji na temat: jak w dzisiejszym świecie być twórcami jedności.
Odczytano proroctwo Izajasza o tym, że na końcu czasów Bóg „będzie rozjemcą pomiędzy ludami”. A „wtedy swe miecze przekują na lemiesze, a swoje włócznie na sierpy. Naród przeciw narodowi nie podniesie miecza, nie będą się więcej zaprawiać do wojny”. Modlono się za uczestników spotkania znajdujących się w Turynie, a także za tych, którzy się tam wybierali, by wziąć w nim udział.
Europejskie Spotkanie Młodych, gromadzące od 1978 roku młodych katolików ze wszystkich stron Starego Kontynentu, organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé, początkowo było zaplanowane na 28 grudnia – 1 stycznia> Jednak z powodu pandemii zostanie przeprowadzone w dwóch etapach: online od 28 do 31 grudnia i na miejscu w Turynie w lipcu 2022 r.
Ze względu na nowe ograniczenia związane z rozwojem pandemii, niestety nie będzie możliwe przeżycie europejskiego spotkania w Turynie tak, jak sobie wyobrażaliśmy. Przykro nam, że nie będziemy mogli powitać na koniec roku tych, którzy już zorganizowali swój wyjazd. Dziękujemy Kościołom i mieszkańcom Turynu za wszystkie wysiłki podjęte w ciągu ostatnich miesięcy – napisali jeszcze w listopadzie bracia z Taizé.
W dniach od 28-31 grudnia odbywa się spotkanie online. Transmisje będą realizowane z Taizé i z Turynu, z udziałem niektórych braci i młodzieży z Turynu i okolic, ponieważ ograniczenia sanitarne nie pozwalają na tradycyjne goszczenie młodych w rodzinach i parafiach. Chętni z innych stron Włoch i Europy będą mogli wziąć udział w spotkaniu za pośrednictwem Internetu.
Oto program, w który od jutra będzie można się włączyć na kanale Taizé na Youtube:
Środa, 29 grudnia
• rano: wprowadzenie biblijne
• 20.30 modlitwa wieczorna transmitowana z Turynu
Czwartek, 30 grudnia
• rano: wprowadzenie biblijne
• 12.30 modlitwa południowa transmitowana z Turynu
• 15.15 spotkanie tematyczne transmitowane na żywo z Turynu: „Byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie”: jak okazywać solidarność ludziom z doświadczeniem migracji
• 17.30 spotkanie tematyczne transmitowane na żywo z Turynu: „Co można zrobić wspólne, aby zatroszczyć się o nasz wspólny dom”
• 20.30 modlitwa wieczorna transmitowana z Turynu
Piątek, 31 grudnia
• rano: wprowadzenie biblijne
• 20.30 modlitwa wieczorna transmitowana z Taizé
Centralnym punktem wydarzenia będzie zapowiedziane przez arcybiskupa Turynu na 30 grudnia nadzwyczajne odsłonięcie Całunu Turyńskiego w katedrze, które będzie transmitowane przez telewizję TV2000 (a także na @sindoneofficial, @taizetorino e @diocesitorino) od godz. 17.25 do 17.50.
„Kontemplacja Całunu jest wielkim darem, jaki możemy ofiarować młodym ludziom w tym trudnym czasie” – podkreśla abp Cesare Nosiglia. Zauważa, że w tym wydarzeniu wezmą udział także delegacje z innych włoskich diecezji i z zagranicy. Będzie to przedsmak lipcowego etapu Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię, który, jak liczy abp Nosiglia, będzie mógł już zgromadzić w Turynie rzesze młodych z całej Europy.
Z kolei od 7 do 10 lipca 2022 r. Kościoły Turynu zapraszają młodych z Europy do licznego przybycia na drugi etap Europejskiego Spotkania Młodych. Uczestnicy będą mieszkali u rodzin i w parafiach w okolicy, będą spotykali się na modlitwie, wymianie doświadczeń i warsztatach. Młodzi ludzie, którzy tego pragną, będą mogli zatrzymać się na kilka dni w Taizé w drodze do Turynu lub po spotkaniu w drodze powrotnej – zapowiadają organizatorzy.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.