Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski zalecił kontynuowanie śpiewu Suplikacji o zakończenie pandemii i zażegnanie niebezpieczeństw na granicy naszej Ojczyzny.
Apel metropolity częstochowskiego został opublikowany 13 listopada na stronie internetowej archidiecezji częstochowskiej www.archiczest.pl
„Ponawiam moją usilną prośbę i polecam, by powrócić do ufnej i gorliwej modlitwy słowami Suplikacji "Święty Boże, święty Mocny, święty Nieśmiertelny" przed błogosławieństwem podczas każdej Mszy Świętej oraz na zakończenie nabożeństw, zwłaszcza wobec wystawionego Najświętszego Sakramentu” – napisał abp Depo.
Metropolita częstochowski podkreślił, że „w obliczu zagrożeń i niepokojów Naród Polski zawsze u Boga szukał pomocy i obrony. Czynił to między innymi słowami Suplikacji, którą szczególnie modlimy się od wiosny ubiegłego roku, błagając Wszechmogącego Pana, by zachował nas od „powietrza” - od groźby pandemii. Dziś mocniej jeszcze brzmi kolejne słowo tej modlitwy, byśmy byli zachowani od „wojny”.
„W ostatnich tygodniach z niepokojem obserwujemy wydarzenia na wschodniej granicy naszej Ojczyzny. Z chrześcijańską miłością myślimy o tych ludziach, którzy w swej biedzie i nadziei na lepsze życie stali się narzędziem politycznej walki" - napisał metropolita częstochowski.
Abp Depo przypomniał, że Caritas Polska śpieszy z pomocą przebywającym w obozach dla uchodźców i zabłąkanym, bo taka jest nasza powinność wobec każdego bliźniego, także nie będącego chrześcijaninem. „Z podziwem i dumą myślimy o funkcjonariuszach Straży Granicznej, żołnierzach Wojska Polskiego i funkcjonariuszach Policji, wdzięczni za ich trudną i wierną służbę Rzeczypospolitej" - napisał duchowny.
„Z ufną wiarą błagajmy o zmiłowanie Boga, o zakończenie pandemii i zażegnanie niebezpieczeństw na granicy naszej Ojczyzny” – zaapelował metropolita częstochowski.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.