Bez względu na okoliczności przybycia migrantów potrzebują oni naszego wsparcia duchowego i materialnego - napisał Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w apelu ws. pomocy migrantom. Poprosił też o zorganizowanie 21 listopada ogólnopolskiej zbiórki funduszy.
W związku z trudną sytuacją migrantów na granicy polsko-białoruskiej, abp Gądecki wystosował specjalny apel do wiernych w Polsce przekazanym w poniedziałek PAP przez biuro prasowe Episkopatu.
Przewodniczący KEP zwraca w nim uwagę, że Kościół w Polsce od początku kryzysu migracyjnego - "za pośrednictwem Caritas Polska, Caritas diecezjalnych oraz delegata KEP ds. imigracji - świadczy w miarę swoich możliwości pomoc migrantom".
"W tym momencie realizowane jest wsparcie ośrodków dla cudzoziemców, wsparcie przygranicznych placówek Straży Granicznej, w których przebywają migranci i uchodźcy, a w parafiach przygranicznych uruchamiane są Namioty Nadziei Caritas Polska" - wskazał w apelu abp Gądecki.
Przyznając, że potrzeby wciąż rosną Przewodniczący Episkopatu zwrócił się do wiernych w Polsce oraz wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o ogólnopolską zbiórkę funduszy na rzecz migrantów z granicy polsko-białoruskiej. Wskazał, że może się ona odbyć po wszystkich mszach św. w niedzielę 21 listopada.
Zapowiedział, że "środki zbierane podczas tej kwesty zostaną przeznaczone - za pośrednictwem Caritas Polska - na finansowanie działań pomocowych na terenach przygranicznych podczas kryzysu migracyjnego oraz na proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce".
Hierarcha przypomniał w apelu, że misją Kościoła jest w pierwszym rzędzie głoszenie Ewangelii. "W konsekwencji, gdy trzeba udzielić przybyszom pomocy, nie wolno nam się od tego uchylać. Bez uszczerbku dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej i jej obywateli, osobom potrzebującym trzeba okazać naszą solidarność" - napisał abp Gądecki.
Przewodniczący Episkopatu poprosił również o modlitwę o pokój na wschodniej granicy Polski.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.