Papież Franciszek napisał przedmowę do książki poświęconej recepcji encykliki Laudato si’, autorstwa sekretarza generalnego ONZ. Publikacja w formie e-booka wydana została w związku z rozpoczynającą się dziś konferencją klimatyczną COP26 w Glasgow. Antonio Guterres stawia tezę, że encyklika społeczna Franciszka otworzyła światu oczy na to, iż pogodzenie się z naturą musi być priorytetem XXI w.
Od 12 listopada tekst będzie można bezpłatnie pobrać ze strony Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Publikacja zawiera wypowiedzi działaczy ekologicznych, ambasadorów, ludzi Kościoła i przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich na temat odbioru encykliki społecznej Franciszka na całym świecie. Jej przesłanie – zdaniem sekretarza generalnego ONZ – wywarło pozytywny wpływ nie tylko na instytucje religijne, ale także na politykę rządów i myślenie jednostek.
W przedmowie Papież Franciszek wskazuje na poważne konsekwencje naszych zaniedbań w trosce o wspólny dom, spotęgowane przez pandemię koronawirusa. Połączone ze sobą kryzysy Ojciec Święty odczytuje jednak także jako szansę. Podkreśla, że są one dobrą okazją do rozpoznania i wyciągnięcia wniosków z błędów przeszłości.
Zdaniem Papieża obecny kryzys powinien skłonić nas do uznania cierpienia świata za swoje własne i podjęcia decyzji o zmianie stylu życia na bardziej przyjazny planecie. „Nadszedł czas, aby wypracować nową formę powszechnej solidarności opartej na braterstwie, miłości, wzajemnym zrozumieniu: solidarności, która ceni ludzi bardziej niż zysk, która poszukuje nowych sposobów rozumienia rozwoju i postępu” – napisał Franciszek.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.
Niech Rok Jubileuszowy będzie czasem łaski, nadziei i przebaczenia.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.