Statua Chrystusa Zbawiciela wzniesiona na szczycie granitowego wzgórza Corcovado od 90 lat jest symbolem Rio de Janeiro.
Metropolita tego miasta podkreśla, że figura przypomina o chrześcijańskich korzeniach Brazylii i jest wyrazem wiary mieszkańców tego kraju.„Chrystus z rozpostartymi ramionami spogląda także na dzielnice nędzy, opanowane przez grupy handlarzy narkotyków i daje nam nadzieję na lepsze jutro” – mówi kard. João Orani Tempesta wskazując, że realnym wyrazem tego „objęcia” są konkretne dzieła miłosierdzia realizowane przez Kościół, nie tylko w Rio. „Obejmuje On swymi ramionami cały świat i wszystkie nasze problemy” – podkreśla brazylijski hierarcha w związku z 90-leciem powstania figury. Wraz z cokołem liczy ona 38 metrów wysokości i waży1100 ton.
Hierarcha przypomina, że ta wykonana z cementu statua została pokryta odpornym na korozję skalnym kamieniem – steatytem. Wykorzystano do tego tysiące trójkątnych płytek, które na kawałkach lnu składały w całość brazylijskie kobiety. Na ich tyle pisały swoje imiona oraz modlitwy za swe rodziny, które przez tę pracę chciały powierzyć Bogu. Zainicjowaną w 1926 roku pracę zakończono 5 lat później i od samego początku figura Chrystusa Zbawiciela stała się symbolem Brazylii. Pomnik został zaprojektowany przez brazylijskiego architekta Heitora da Silva Costa oraz francuskiego rzeźbiarza polskiego pochodzenia Paula Landowskiego.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.