Tegoroczną nagrodę główną Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Złoty Feniks otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych - ogłoszono w czwartek, pierwszego dnia odbywających się w Warszawie XXVI Targów Wydawców Katolickich.
Feniksami Specjalnymi 2021 uhonorowano: ks. dr hab. Grzegorza Poźniaka, dyrektora Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu - w dowód uznania dla dorobku naukowego i popularyzatorskiego w obszarze muzyki organowej; reżysera i dokumentalistę Pawła Woldana - za zasługi na polu reżyserii i dokumentalistyki oraz Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w stulecie powstania "w uznaniu dokonań na rzecz ochrony i promocji polskiej twórczości religijnej i kultury muzycznej poprzez jej prezentację podczas koncertów w kraju i za granicą".
Łącznie w ramach 19 konkursowych kategorii kapituła pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Nareckiego, nagrodziła oraz wyróżniła blisko 100 najciekawszych pozycji wydawniczych opublikowanych w 2020 roku.
Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Złoty Feniks otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych."Nagroda przyznana została za naukową i pisarską działalność laureata, który m.in. zgłębia chrystologię, metodologię teologii i teologię kultury, diagnozując z tej perspektywy współczesną cywilizację" - napisano w uzasadnieniu. Badając teologię i nauczanie Josepha Ratzingera, później papieża Benedykta XVI przyczynia się do recepcji jego myśli w Polsce. W opublikowanych tomikach poezji oraz na łamach prasy dzieli się swoimi przemyśleniami z pogranicza teologii i kultury, przyczyniając się do duchowego i kulturalnego ubogacenia czytelników.
Przyznano także nagrody Małego Feniksa, które co roku trafiają do "osób i instytucji szczególnie zasłużonych na polu promocji książek o tematyce religijnej w mediach". W gronie laureatów znaleźli się: jezuita prof. Dariusz Kowalczyk, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie - za propagowanie doktryny wiary i kultury w mediach katolickich; Radio Warszawa - za świadomą i skuteczną realizację misji ewangelizacyjnej; oraz program "Rodzinny Ekspres" - za regularne prezentacje i dyskusje o najważniejszych publikacjach o tematyce religijnej ukazujących się w Polsce.
Feniksami wyróżniono także publikacje w 19 kategoriach. Wręczenie nagród odbędzie się podczas gali i koncertu w sobotę 25 września 2021 r. godz. 19.30 w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie.
Ponad 100 wydawców z całego kraju, oficyn specjalizujących się w publikacjach o tematyce religijnej, prezentuje książki podczas XXVI Targów Wydawców Katolickich, które potrwają do niedzieli w Arkadach Kubickiego na warszawskim Zamku Królewskim.
Obok publikacji książkowych jest także bogata oferta publikacji elektronicznych, książek audio oraz filmowych, na którą złoży się kilkanaście produkcji fabularnych i dokumentalnych - powiedział prezes zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich ks. Roman Szpakowski.
Telewizja Polska zaprezentuje m.in. filmy: "Niewidoma Matka niewidomych", "Pasterz", "Widzieć w ciemności", "Abba Ojcze" czy "Non Possumus. Prymas Stefan Wyszyński".
W programie targów są spotkania z autorami publikacji oraz debaty.
Targom towarzyszą także cztery wystawy: "Tajne Archiwum Watykańskie", "Jan Paweł II obrońca praw narodów", "RODZINA BOGIEM SILNA" oraz "Idącym w przyszłość 966-2016" obejmując niepublikowany dotąd zapis fotograficzny świętowania Tysiąclecia Chrztu Polski.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.