- Swoim życiem macie przyciągać uczniów do Boga, dać im poznać piękno, dobro i prawdę wiary chrześcijańskiej - mówił bp Rudolf Pierskała.
Diecezjalny dzień katechety i nauczyciela, organizowany przez Wydział Katechetyczny opolskiej kurii, odbył się 16 września. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kościele seminaryjnym. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Czaja, a homilię wygłosił bp Rudolf Pierskała.
- Cieszę się tym dniem katechety. Dziękuję wam bardzo, że jesteście tu, w tej świątynie i tworzycie wspólnotę katechetę diecezji opolskiej. Prośmy o moc, siłę i potrzebne łaski na nowy rok katechetyczny - mówił ks. Jerzy Kostorz, dyrektor Wydziału Katechetycznego.
Podczas Mszy św. zamiast lekcjonarza i ewangeliarza zostało wykorzystane Pismo Świętego Starego i Nowego Testamentu w rękopisie. Kilkanaście oprawionych tomów to efekt akcji „Razem przepisujemy Biblię", do której w czasie pandemii Wydział Katechetyczny opolskiej kurii zaprosił uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz ich katechetów.
- To niezwykłe dzieło. Ręcznie przepisana Biblia przez was i przez waszych uczniów. Dziękuję wam za to piękne dzieło trudnego czasu pandemii - podkreślał ks. Kostorz.
- Dziś tu, przy ołtarzu, jesteśmy po to, by odnowić łaskę powołania do przekazu depozytu apostolskiego, bo na tym właściwie polega dzieło katechezy w Kościele - mówił bp Andrzej Czaja, który modlił się za osoby katechizujące. - Chcę prosić Pana Boga, by nam pomógł z entuzjazmem to dzieło realizować, z mocną wiarą w żywy Kościół, w Jego rozwoju - podkreślał biskup opolski. Nazwał dzień katechety dniem odnowienia powołania, dniem zmotywowania się na nowo.
W homilii bp Rudolf Pierskała podpowiadał, co należy robić, by być dobrym katechetą. Sięgając do słów napisanych przez św. Pawła do umiłowanego ucznia Tymoteusza, przypominał, że katecheta powinien być wzorem dla swoich uczniów. - W czym mamy być wzorem? W mowie, w obejściu, w miłości, w wierze, w czystości. To jeden z warunków zdobywania autorytetu i szacunku u swoich uczniów. Czy też najpierw pokładamy nadzieję w różnych metodach i pomocach multimedialnych, laptopach, prezentacjach? - pytał biskup, zauważając, że one mogą budzić jedynie przeżycie, a nie wiarę.
Bp Pierskała - za papieżem Franciszkiem - wskazywał, że katecheta łączy w sobie bycie świadkiem wiary, nauczycielem i towarzyszem w drodze do Pana.
- Posługa katechety to szczególny charyzmat. Jesteście charyzmatykami wezwanymi do głoszenia słowa Bożego w szkole i także poza nią - mówił biskup.
- Kościół rośnie przez przyciąganie, bo jest misyjny. Nie rośnie przez popychanie. Spróbujmy to sobie uświadomić, że mamy przyciągać innych do Kościoła. Czym przyciągniemy naszych uczniów do Jezusa? Samo słowo nie wystarczy. Potrzebne jest świadectwo życia, dobry przykład, poświęcenie, empatia w relacjach, modlitwa, przebaczenie i wyrozumiałość - wyliczał bp Pierskała.
Gościem drugiej części spotkania była s. Anna Bałchan SMI ze Stowarzyszenia PoMOC. Wcześniej z przesłaniem do katechetów zwrócił się biskup opolski Andrzej Czaja.
Czytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.