Papież Franciszek osobiście udzieli święceń biskupich dotychczasowemu mistrzowi papieskich celebracji liturgicznych prał. Guido Mariniemu. Uroczystość odbędzie się 17 października w bazylice św. Piotra w Watykanie. 56-letni włoski duchowny został w sierpniu mianowany ordynariuszem diecezji Tortona.
Ks. Guido Marini urodził się w Genui 31 stycznia 1965 roku. Tam się kształcił i 4 lutego 1989 roku przyjął święcenia kapłańskie. Uzupełniał potem wykształcenie na Papieskich Uniwersytetach: Laterańskim - w zakresie prawa kanonicznego i Salezjańskim - w dziedzinie psychologii środków społecznego przekazu.
W latach 1988-2003 był osobistym sekretarzem trzech kolejnych arcybiskupów Genui: kardynałów Giovanniego Canestriego, Dionigiego Tettamanziego i Tarcisio Bertone. Był też mistrzem ceremonii liturgicznych dwóch ostatnich, a następnie kard. Angelo Bagnasco.W latach 2003-05 kierował archidiecezjalnym Urzędem ds. Wychowania i Szkoły ze szczególnym uwzględnienia nauczania religii katolickiej. Do roku 2001 był także członkiem Rady Kapłańskiej a od 2005 roku był kanclerzem Kurii Arcybiskupiej. Od 1992 roku wykładał prawo kanoniczne w genueńskiej sekcji Wydziału Teologicznego Północnych Włoch i w Wyższym Instytucie Nauk Religijnych.
1 października 2007 roku Benedykt XVI mianował go mistrzem papieskich celebracji Liturgicznych i prałatem honorowym Jego Świątobliwości. W związku z tym, podczas konklawe w dniach 12-13 marca 2013 pełnił funkcję notariusza. Papież Franciszek po swym wyborze na Stolicę Piotrową zatwierdził go na stanowisku mistrza papieskich celebracji liturgicznych.
Ks. Marini ogłosił wiele prac i artykułów z zakresu duchowości. Był także kierownikiem duchowym i duszpasterzem różnych grup młodzieżowych, jak również asystentem duchowym kilku żeńskich wspólnot zakonnych. 17 stycznia 2019 roku papież Franciszek mianował go szefem Chóru Kaplicy Sykstyńskiej (Cappella Musicale Pontificia Sistina), włączonego jednocześnie do Urzędu Celebracji Liturgicznych, a także powierzył mu zadanie opracowania nowego statutu tej instytucji.
Diecezja Tortona należy do metropolii genueńskiej. Na jej terenie mieszka 275 tys. katolików, stanowiących 97 proc. ludności. Posługuje im 150 księży, w tym 55 zakonnych.
Wychowanie seksualne zgodnie z Konstytucją pozostaje w kompetencjach rodziców, a nie państwa”
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.