To największe spotkanie katolików świeckich we Włoszech, organizowane co roku przez Ruch Komunia i Wyzwolenie
Jednym z najważniejszych tematów 42. Mityngu Przyjaźni Między Narodami, który trwa w Rimini nad Adriatykiem, jest kryzys młodego pokolenia i słabnące nadzieje młodych na przyszłość. Debaty, spotkania i prezentacje dotyczyć będą także pandemii, szczepionek i sposobów na wyeliminowanie COVID-19. Pojawią się też tematy dotyczące najnowszych kryzysów w Afganistanie i na Haiti.
Największe spotkanie katolików świeckich we Włoszech, organizowane co roku przez Ruch Komunia i Wyzwolenie, otwarło wystąpienie prezydenta Włoch. Sergio Mattarella podkreślił, że dzięki pandemii jako ludzkość na nowo odkryliśmy poczucie wspólnoty. „Wygrywamy i przegrywamy razem. Walczymy z pandemią, ale naszym głównym obowiązkiem jest budowanie wizji jutra. Rośnie w nas pragnienie żeby zacząć od nowa” – zauważył prezydent Italii.
Organizatorzy zaznaczają, że wizja jutra, nie rodzi się z apeli i wezwań, ale z dialogu i budowania relacji, wzajemnego słuchania i otwartości na drugiego człowieka. „Taki jest cel spotkania w Rimini. Rozmawiamy o tym, co jest dobre dla młodych. Jak możemy stworzyć gospodarkę, która będzie im służyć” – powiedział Bernhard Scholz, szef Fundacji Mityngu Przyjaźni Między Narodami.
„Tworzenie przyjaznej gospodarki należy rozpocząć od poruszenia tematu pracy i bezrobocia, zwłaszcza wśród osób rozpoczynających kariery zawodowe” – uważa organizator spotkania, Giorgio Vittadini.
„«Odwaga mówienia ja», która jest hasłem spotkania, wyraża się w zdolności do działania na rzecz poprawy swojej sytuacji, sytuacji moich bliskich i całej wspólnoty. W świecie pracy zachodzą obecnie wielkie zmiany. Istnieje aż 286 zawodów, które wkrótce będą wymagały zdobycia dodatkowych kompetencji lub już tego wymagają – powiedział w rozmowie z papieską rozgłośnią Giorgio Vittadini. – Bezrobocie wynika z trudności w dostosowaniu się do nowych miejsc pracy, nie tylko tych w przestrzeni cyfrowej, ale również zawodów tradycyjnych. Nasze spotkanie ma na celu pokazanie szans, tam gdzie póki co widzimy tylko problemy. Rewolucja cyfrowa oznacza dużą zmianę, która następuje również poprzez szkolenia i spotkania takie jak to. Ono uczy nas elastyczności, której potrzebujemy, aby zaczynać od nowa.“
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.