„Jesteśmy dumni ze świadectwa wiary chińskich katolików” – powiedział kard. Pietro Parolin w wywiadzie dla dziennika internetowego z Trydentu, gdzie przebywa na krótkim urlopie. Jedną z najważniejszych kwestii poruszonych przez watykańskiego Sekretarza Stanu były relacje Watykanu z Chinami.
„Cały czas znajdujemy się w procesie dialogu” - powiedział kard. Parolin, przypominając o historycznym porozumieniu z Pekinem podpisanym w 2018 r. i przedłużonym w 2020 na kolejne dwa lata. Zauważył, że pandemia „dotknęła również tej przestrzeni”, utrudniając dyskusję, „jednak – kontynuował hierarcha - mamy nadzieję, że jak najszybciej będziemy mogli wznowić spotkania i zająć się wieloma innymi kwestiami, które są przedmiotem rozmów i dotyczą życia Kościoła katolickiego w Chinach”. Sekretarz Stanu wyraził swój podziw dla katolików tego ogromnego azjatyckiego kraju. „Życzymy im, aby zawsze byli dobrymi obywatelami i dobrymi katolikami”, aby „ten podwójny wymiar wyrażali także w swoim konkretnym życiu” – dodał kard. Parolin.
Zwrócił także uwagę, że Papież Franciszek, którego orędzie ewangeliczne nie zawsze jest właściwe rozumiane w zachodnim świecie, szczególnie w okresie postpandemicznym, poprzez encyklikę Fratelli tutti wskazuje drogę wyjścia z marazmu, w którym znajduje się nasze społeczeństwo oraz pragnie wprowadzić je na drogę budowania nowego, lepszego świata.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.