W Amazonii poświecono kolejny statek-szpital

Abp Leonardo Steiner poświęcił w Manaus trzeci już statek-szpital, który będzie niósł pomoc medyczną ludności tubylczej zamieszkałej w wioskach przybrzeżnych w regionie Amazonii. Statek nosi nazwę „Św. Jan XXIII”. Pierwsza tego typu jednostka, nazwana „Papież Franciszek”, została zwodowana w 2019 r.; kolejna, „Św. Jan Paweł II”, rozpoczęła służbę rok później.

„Niech ten statek szpital będzie znakiem miłosierdzia Boga. Oby każdy chory, wchodząc do niego został przyjęty tak jak byśmy przyjmowali Jezusa i troszczyli się o Niego w naszych braciach i siostrach” – powiedział podczas uroczystości wodowania abp Steiner.

 W poświęceniu nowego statku uczestniczyli trzej biskupi reprezentujący drugi region północny episkopatu. Na terenie ich diecezji pływają już dwa statki-szpitale „Franciszek” i „Św. Jan Paweł II”, niosące pomoc medyczną społecznościom oddalonym od cywilizacji i większych miast, w których znajdują się szpitale publiczne.

Prokuratura stanu Amazonas zapewniła, że kary nakładane na przedsiębiorstwa za łamanie prawa pracy, najczęściej zatrudnienie bez ubezpieczenia zdrowotnego, będą przekazywane na pokrywanie kosztów utrzymania statku–szpitala. W ten sposób nieuczciwe firmy będą dokładać się do projektu przynoszącego korzyści społeczeństwu amazońskiemu, nie mającemu dostępu do publicznej służby zdrowia.

Zakupiony statek przejdzie jeszcze proces adaptacji, aby społeczności lokalne: ludy tubylcze, rybacy, osadnicy żyjący na brzegach rzek, otrzymywały w pływającym szpitalu podstawową pomoc medyczną oraz bardziej złożone usługi, np. operacje.

Trzeci statek-szpital obsługiwany będzie przez ojców franciszkanów, którzy mają duże doświadczenie w pracy w działających już w tym regionie szpitalach wodnych. Statek rozpocznie swoją pracę od stycznia przyszłego roku.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8