Gambino: mamy szansę na ożywienie duszpasterstwa rodzin

Ogłoszona przez Papieża nowa formuła Światowego Spotkania Rodzin ma charakter nadzwyczajny, bo nadzwyczajne są okoliczności, w których przebiegają przygotowania do tego wydarzenia - jesteśmy ograniczeni pandemicznymi obostrzeniami.

Zwraca na to uwagę Gabriela Gambino, podsekretarz Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Zastrzega ona jednak, że tę sytuację trzeba potraktować jako opatrznościową okazję, by zaangażować w to światowe spotkanie jeszcze większą liczbę rodzin na całym świecie.

Gambino przypomina, że pomimo starań podejmowanych przez organizatorów 9 poprzednich spotkań, nigdy nie udało się zgromadzić więcej niż 35 tys. osób na kongresie duszpasterskim, który stanowi pierwszy, kilkudniowy etap spotkania. Teraz otwierają się szanse na poszerzenie grona uczestników. Z woli Papieża przyszłoroczne spotkanie rodzin będzie się odbywać zarówno w Rzymie, jak i w Kościołach lokalnych.

Gabriella Gambino zapewnia, że papieska inicjatywa spotkała się z pozytywnym odzewem. Jest to bowiem okazja do zdynamizowania duszpasterstwa rodzin w diecezjach, a także do większego zaangażowania par małżeńskich.

Pary małżeńskie są bardzo skuteczne w duszpasterstwie

„Mogą one odegrać bardzo ważną rolę, bo pary małżeńskie, które przeszły już razem pewną drogę wiary albo należą do ruchów czy stowarzyszeń, mają ogromną siłę misyjną, często są w tym bardzo skuteczne. Niejednokrotnie mogą już zaproponować sprawdzone pomysły duszpasterskie, które mają szansę stać się wielką pomocą dla parafii, jeśli dzielą się nimi w autentycznym duchu jedności kościelnej – powiedziała Radiu Watykańskiemu Gabriella Gambino. – Pary małżeńskie mogą zrobić w Kościele dużo dobrego, pomagając innym rodzinom, wspierając je własnym doświadczeniem, emanując zapałem misyjnym. Mogą towarzyszyć duszpasterzom, o co prosi nas od dawna Ojciec Święty, aby również w ten sposób urzeczywistniała się droga synodalna. Wszyscy razem, mając na względzie misję Kościoła, w której rodziny muszą być aktywnym podmiotem.“

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9