Jasna Góra jest dziś planem filmowym do nowego obrazu o kard. Stefanie Wyszyńskim. Film „Prorok” w reżyserii Michała Kondrata to historia Prymasa Tysiąclecia, niezachwianego w wierze i konsekwentnego w walce o miłość, godność i prawa każdego człowieka, upominającego się o prawa Kościoła i uciemiężonego Narodu.
Akcja filmu toczy się w latach 1956-1970. Poprzedza ją dynamiczny prolog, przedstawiający represje i okrucieństwa, jakich dopuszczały się władze stalinowskiej Polski wobec przedstawicieli Kościoła katolickiego, w tym Prymasa Wyszyńskiego.
- Tytuł filmu zaczerpnięty jest z kryptonimu akcji Służb Bezpieczeństwa przeciwko Prymasowi. Prymas był inwigilowany cały czas, ale w 1963r. to się nasiliło, otworzono przeciwko niemu akcję „Prorok”, która polegała na tym, że kilkudziesięciu agentów śledziło każdy krok kardynała, wprowadzono osoby do najbliższego jego otoczenia - wyjaśnia tytuł filmu, reżyser. Podkreśla, że „mimo tak mocnej inwigilacji na Prymasa do śmierci nie znaleziono niczego, co mogłoby go skompromitować”.
Film „Prorok” ukazać ma publiczności nieznane wątki z życia kard. Wyszyńskiego na tle ważnych dla Polski i Polaków wydarzeń historycznych, takich jak obchody milenijne czy wydarzenia z Trójmiasta z grudnia 1970 r.
I właśnie sceny milenijne z maja 1966 kręcone są na Jasnej Górze.
- Bez tego miejsca nie udałoby się tej historii opowiedzieć - podkreśla aktor Sławomir Grzymkowski, wcielający się w rolę Prymasa Wyszyńskiego.
- Nie tylko autentyczna scenografia, która tutaj jest, ale też to wymodlone miejsce, to jest niezwykły czas. Dostaliśmy tutaj nowych skrzydeł, to jest coś wspaniałego, że jesteśmy w tym miejscu, w którym te wydarzenia się rozgrywały - mówi aktor. Dodaje, że spotkanie z kard. Wyszyńskim jest duchową podróżą.
„Istnieją wciąż nieznane wątki z życia Stefana Wyszyńskiego i znajdą się one w filmie. Zostały pozyskane z materiałów, które nie są jeszcze publicznie wydane. Osoby, które bardzo dobrze znają życie Prymasa mogą być zaskoczone” - twierdzi reżyser filmu „Prorok” Michał Kondrat.
To pierwszy fabularny obraz tego twórcy. Wcześniejsze filmy „Czyściec”, „Miłość i Miłosierdzie” czy „Dwie korony” to fabularyzowane dokumenty.
Scenariusz do filmu napisały: Katarzyna Bogucka, Karolina Słyk, Joanna Dudek-Ławecka.
W obsadzie: Sławomir Grzymkowski (jako kard. Stefan Wyszyński), Tomasz Sapryk (jako Zenon Kliszko), Adam Ferency (jako Gomułka), Katarzyna Zawadzka (jako Magda), Michał Meyer (jako Janek), Marcin Troński (jako Cyrankiewicz), Małgorzata Buczkowska-Szlenkier (jako Maria Okońska), Karolina Bruchnicka (jako Kazia).
„Prorok” upamiętniający Prymasa Tysiąclecia z okazji jego zbliżającej się beatyfikacji ma być gotowy późną jesienią.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.