W polonijnych parafiach w Europie ruszyła inicjatywa Dnia Modlitw za polskie rodziny na emigracji

W polonijnych parafiach w Europie ruszyła inicjatywa Dnia Modlitw za polskie rodziny na emigracji. Jest to odpowiedź na rosnącą laicyzację oraz wyraz troski o kondycję małżeństw - powiedział PAP przewodniczący Zespołu Inicjatyw Duszpasterskich Polonijnej Rady Rodziny oblat o. Damian Kopytto z Belgii.

Rada ds. Rodziny przy Delegacie Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesławie Lechowiczu zainaugurowała w polonijnych parafiach Europy Dzień Modlitw za polskie rodziny na emigracji. Będzie on odbywał się w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

"W związku z rozpoczętym z inicjatywy papieża Franciszka 19 marca Rokiem Rodziny poświęconym głębszej refleksji nad adhortacją apostolską "Amoris laetitia" oraz ogłoszonym 8 grudnia ub.r. Rokiem Świętego Józefa postanowiliśmy podjąć systematyczną modlitwę za polskie rodziny na emigracji. Będzie ona się odbywała w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. W maju wzięli w niej udział małżonkowie z parafii w Belgii, Norwegii, Niemczech, Francji i Włoch oraz wielu innych krajów Europy" - powiedział o. Kopytto.

Wspomniał, że jedna z par w Brukselki wyraziła radość, że może modlić się za małżeństwa w Kopenhadze, Budapeszcie, Pradze, czy Rzymie, z kolei w tamtych miejscach inni modlą się w ich intencji.

Jego zdaniem sytuacja polskich rodzin żyjących na emigracji często jest trudna. "Zasadniczo Polacy nie mają problemów z aklimatyzacją w danym kraju. Mimo to życie w obcej kulturze oraz bieg za pieniędzmi w znaczący sposób wpływa na życie rodzinne" - powiedział koordynator Duszpasterstwa Polskiego w Belgii.

Dużym wyzwaniem na emigracji jest wierność małżeńska oraz wychowanie dzieci. "Ludzie żyją w kulturze laickiej, gdzie nie ma odniesienia do wartości chrześcijańskich, Bożych przykazań, gdzie dominuje konsumpcjonizm, materializm i pęd do sukcesu. Brakuje także czasu na budowanie wzajemnych relacji między członkami rodziny, czy przekazywanie dzieciom rodzimej tradycji. To często rodzi napięcia, kryzysy, z którymi ludzie sami sobie nie potrafią poradzić" - powiedział o. Kopytto.

Wspomniał, że powszechna laicyzacja wpływa na spadek liczby małżeństw. "Coraz mniej par zawiera związek sakramentalny. Wybierają życie na kontrakcie cywilnym albo w ogóle często nie legalizują związku i po jakimś czasie się rozchodzą" - zwrócił uwagę zakonnik.

"My chcemy promować kulturę chrześcijańską i trwałe małżeństwo mężczyzny i kobiety, dlatego zwracamy się z modlitwę do Boga" - zaznaczył. Wspomniał, że przy ośrodkach polonijnych istnieją także zespoły, które zajmują się formacją osób przygotowujących się do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego poprzez kursy i warsztaty dla narzeczonych. Działają także poradnie rodzinne i psychologiczne.

Pytany o możliwości działań duszpasterstw polonijnych w czasie pandemii zakonnik powiedział, że był to bardzo trudny czas. W Norwegii w mszach św. i nabożeństwa może uczestniczyć 8 osób, zaś w Belgii od grudnia ub.r. w dalszym ciągu jest limit 15 osób i ma to potrwać do 9 czerwca.

W Brukseli i poza miastem znajduje się 6 świątyń. "Przed pandemią w liturgiach regularnie uczestniczyło w każdy weekend około 4 tysięcy osób. Wraz z wprowadzeniem ograniczeń musieliśmy uruchomić specjalną platformę do rezerwacji miejsc prosząc, by Polacy zgłaszali się na jedną mszę św. niedzielną w miesiącu" - zauważył o. Kopytto.

Od połowy maja w mszach św. w Belgii może uczestniczyć 50 osób stojących na zewnątrz. "Bruksela jest miastem stosunkowo mocno zabudowanym. Nie wszędzie mamy więc taką możliwość, żeby gdzieś w ogrodzie odprawić liturgię. Czekamy zatem na złagodzenie obostrzeń. Zgodnie z zapowiedziami od 9 czerwca w publicznych celebracjach liturgicznych wewnątrz kościołów będzie mogło uczestniczyć 100 osób. Liczmy, że to pozwoli na wznowienie zaległych pierwszych komunii św., bierzmowania, spotkań grup parafialnych" - zapowiedział.

W jego ocenie, "restrykcje nałożone na związki wyznaniowe w Belgii były bardzo rygorystyczne w porównaniu z innymi krajami Europy, czy świata". "Od wielu miesięcy nawet wielometrażowe sklepy są otwarte, natomiast w kościołach wciąż są limity" - powiedział o. Kopytto. Jako przykład wskazał Narodową Bazylikę Najświętszego Serca w Brukseli, która dysponuje 2 tys. miejsc siedzących mogła przyjąć tylko 15 osób.

W związku z inicjatywą Dnia Modlitw za polskie rodziny na emigracji Zespół Inicjatyw Duszpasterskich Polonijnej Rady Rodziny przygotował dla wszystkich materiały i modlitwy do animacji mszy św. Małżonkowie brali czynny udział w liturgii poprzez odczytanie komentarzy, czytań i modlitw.

Przedstawiciele PMK i ośrodków duszpasterstwa polskojęzycznego w krajach europejskich wchodzą w skład powołanej w 1992 r. Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej (PRDEZ). Obrady tego gremium mają miejsce raz do roku i koncentrują się na aktualnych wyzwaniach duszpasterskich.

Polonijna Rada Rodziny powstała przy Delegacie KEP bp Wiesławie Lechowiczu powstała w 2020 r. po Kongresie Rodzin Polonijnych w Paryżu, w którym wzięło udział 180 Polaków mieszkających na emigracji. Zrzesza ona przedstawicieli duszpasterstwa małżeństw i rodzin z krajów europejskich.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6