Nigeria: zamordowano kolejnego księdza

Ks. Alphonsus Bello, proboszcz parafii św. Wincentego w Malunfashi na północy Nigerii, został porwany i brutalnie zamordowany przez nieznanych sprawców. Miał zaledwie 30 lat, święcenia kapłańskie przyjął trzy lata temu. Los starszego księdza, którego uprowadzono wraz z nim, 70-letniego Joe’go Keke, pozostaje nieznany.

Jak donosi Agencja Fides, w nocy 20 maja grupa uzbrojonych mężczyzn wtargnęła na teren parafii i otworzyła ogień, raniąc kilka przebywających tam osób. Zabrali ze sobą obecnego proboszcza i jego poprzednika. Ciało młodszego z księży znaleziono następnego dnia porzucone na polu uprawnym niedaleko kościoła. 

Jak poinformował rzecznik miejscowej, diecezji nie udało się nawiązać kontaktu z porywaczami i nie wiadomo, gdzie przebywa straszy z księży i czy w ogóle żyje. To kolejny z serii napadów na osoby duchowne w północno-zachodniej Nigerii, dokonanych przez zbrojne grupy, które działają w głównie w stanie Katsina.

Głównymi podejrzanymi są muzułmańskie bojówki, które z coraz większą brutalnością dążą w Nigerii do stworzenia państwa islamskiego. Najsilniejsza organizacja terrorystyczna działająca w tym kraju, Boko Haram, zapowiedziała, że będzie zabijać wszystkich, którzy nie nawrócą się na islam. W ulotce rozdawanej mieszkańcom przejętego przez dżihadystów miasta Geidam, bojownicy napisali, że jednym z ich głównych wrogów są chrześcijanie, których zamierzają bezwzględnie mordować.

Misjonarze i organizacje humanitarne działające na terenach przejmowanych przez dżihadystów biją na alarm, że bez natychmiastowej reakcji wspólnoty międzynarodowej Nigeria wkrótce stanie się bastionem fundamentalistów.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7