W Sanktuarium Matki Bożej Pompejańskiej odmówiono tradycyjną modlitwę zwaną Supliką do Królowej Różańca Świętego.
Ułożył ją budowniczy pompejańskiej świątyni, bł. Bartolo Longo, a wielokrotnie cytował Jan Paweł II w liście apostolskim „Rosarium Virginis Mariae”. Suplika odmawiana jest w Pompejach dwa razy w roku: w październikowe święto Królowej Różańca i 8 maja. Po ubiegłorocznych uroczystościach, które z powodu obostrzeń sanitarnych, odbywały się za zamkniętymi drzwiami, wierni ponownie mogli wziąć udział w nabożeństwie.
Do udziału w Nowennie Pompejańskiej zaprosił Papież Franciszek podczas ostatniej audiencji generalnej. Ojciec Święty przypomniał, że tradycja ludowa poświęca miesiąc maj Matce Bożej i zachęcił także do udziału w maratonie modlitewnym, w jedności z sanktuariami maryjnymi na całym świecie, w intencji ustania pandemii. Sanktuarium w Pompejach zostało wybrane do poprowadzenia tej modlitwy 30 maja. „Apel Papieża to zachęta do intensywniejszej modlitwy, koniecznej w tej trudnej sytuacji, którą przeżywa cały świat” – powiedział abp Tommaso Caputo, papieski przedstawiciel dla sanktuarium w Pompejach, wyjaśniając również znaczenie suplikacji.
„W słowach napisanych przez bł. Bartolo Longo prawie 140 lat temu, zawarte są prośby, niepokoje, troski i pragnienia całej ludzkości. Głęboka miłość, jaką młody prawnik żywił do Matki Bożej, sprawiła, że mówił do Niej jak syn do matki. W ten sposób wyraził to, co każdy z nas nosi w sercu i co chciałby powiedzieć «najczulszej z matek», Tej, która wie, jak słuchać, jak przyjmować i która daje nam wszystkim swoją miłość – powiedział papieskiej rozgłośni abp Caputo. – Matka Boża wie, «jak wiele nieszczęść i utrapień nam doskwiera» – to słowa Bartolo Longo – zna «kłopoty i udręki, które przygniatają nasze życie». Jako Matka nas, grzeszników, jest także naszą orędowniczką, naszą nadzieją i z pewnością zlituje się nad nami, nawet jeśli jesteśmy «niewdzięcznymi i niezasługującymi na to dziećmi», ponieważ Jej matczyne serce «nie pozwoli, abyśmy my, Jej dzieci, pozostali zagubieni».“
Rok Święty to wyjątkowa okazja, by odbyć pielgrzymkę do Włoch.
Młodzi są najszybciej laicyzującą się grupą społeczną w Polsce.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.