"Watykan jest gotów do udziału w mediacji między Ukrainą a Rosją, ale..."

Watykan jest gotów do udziału w mediacji między Ukrainą a Rosją, ale byłoby to możliwe tylko w ramach mińskiej grupy kontaktowej - oświadczył prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich kardynał Leonardo Sandri. Tak odniósł się do propozycji spotkania prezydentów w Watykanie.

Przedstawiciel Kurii Rzymskiej jako pierwszy zareagował publicznie na słowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który w środę w wywiadzie dla dziennika "La Repubblica" stwierdził, że Watykan byłby "idealnym miejscem" jego spotkania z przywódcą Rosji Władimirem Putinem i rozmów na temat sytuacji w Donbasie.

Kardynał Sandri, również w wypowiedzi dla rzymskiej gazety, oświadczył w czwartek, że do Watykanu nie napłynęła żadna oficjalna prośba o organizację spotkania prezydentów Rosji i Ukrainy. Hierarcha zapewnił zarazem nawiązując do ewentualnej mediacji: "Ale my się nie wycofujemy".

"Istnieje już mińska grupa, która pracuje w celach pośrednictwa w uregulowaniu konfliktu ukraińskiego" - powiedział kardynał Sandri. Następnie wyraził opinię, że ewentualna pomoc Watykanu mogłaby być udzielona "w ramach tej pracy".

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w środę, że nie wie, czy Władimir Putin gotów byłby spotkać się z prezydentem Ukrainy w Watykanie.

20 kwietnia Zełenski zwrócił się do Putina z propozycją spotkania w dowolnym miejscu w Donbasie. Rosyjski przywódca w odpowiedzi na tę ofertę wyraził gotowość spotkania, ale zaproponował, by odbyło się ono w Moskwie. Kreml odmówił przy tym rozmów o Donbasie twierdząc, że Rosja nie jest stroną konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7