Hiszpania: Władze lewicowe chcą wyburzyć setki krzyży

"Hiszpania zamienia się w kraj, gdzie prześladuje się wiarę i rodzinę".

Przewodnicząca Stowarzyszenia Prawników Chrześcijańskich (AEAC), Polonia Castellanos, w rozmowie z PAP powiedziała, że na terenie całej Hiszpanii lokalne rządy lewicowe usiłują wyburzyć setki krzyży znajdujących się w przestrzeni publicznej. „Hiszpania zamienia się w kraj, gdzie prześladuje się wiarę i rodzinę” - wskazała.

Jak podkreśla prawniczka katolickie krzyże znajdują się w niebezpieczeństwie na terenie całego kraju, chociaż Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał ich obecność w przestrzeni publicznej za zgodne z prawem w państwie bezwyznaniowym, jakim konstytucyjnie jest Hiszpania.

"(Prześladowcy) twierdzą, że krzyże są symbolem frankizmu, ale przecież nie burzą budynków ani wielkich zbiorników wodnych wybudowanych w tamtych czasach, i nie niszczą symboli komunistycznych, chociaż komuniści są odpowiedzialni za śmierć tysięcy Hiszpanów, którzy zginęli tylko dlatego, że byli katolikami” – stwierdziła. „W rzeczywistości oskarżenia o frankizm to pretekst, jedynym prawdziwym powodem wyburzania krzyży jest patologiczna nienawiść" - oświadczyła Castellanos.

Przeczytaj też:

Stowarzyszenie Prawników Chrześcijańskich wytoczyło kilkadziesiąt procesów w obronie krzyży i w wielu przypadkach wygrało. Ostatnio sąd administracyjny w regionie Kastylii – La Mancha uznał, że w miejscowości Villarobledo może pozostać stojący w parku krzyż z napisem: „VIllarobledo swoim męczennikom”. W tym przypadku gmina została pozwana za krzyż przez radykalnie lewicowe stowarzyszenie tzw. pamięci historycznej „Ranz Orosas”, które także wezwało do opracowania katalogu „pozostałości frankizmu” w regionie, z zamiarem ich usunięcia. AEAC broniło krzyża argumentując, że nie jest pozostałością frankizmu, tylko symbolem chrześcijańskim, wolnym od ideologii politycznej, w związku z czym nie łamie żadnego prawa”. Proces w tej sprawie trwał wiele lat i krzyż udało się ocalić.

„Rządząca radykalna lewica, w ciężkim kryzysie gospodarczym kraju, przeznacza duże środki na burzenie krzyży” – powiedziała Castellanos.

AEAC rozpoczęła akcję skierowaną do wszystkich obywateli Hiszpanii, pod hasłem: „broń swojego krzyża” (#defiendetucruz). „Wszyscy, którzy dowiedzą się, że krzyż w ich miejscowości znalazł się w niebezpieczeństwie, mogą skontaktować się z nami, abyśmy wszczęli działania prawne" – poinformowała Castellanos. „Katolicy powinni zadbać o to, aby respektowano ich prawo do wiary i dziedzictwa kulturowego”- dodała. Obecnie organizacja procesuje się o krzyże w Callosa (Alicante), El Casar w prowincji Caceres, Celanova w Galicji, Aguilar de la Frontera (Kordoba) i wiele innych.

„Niestety, jest coraz gorzej – powiedziała PAP – Kiedy rządziła prawica, nie powstrzymywała ataków na krzyże ze strony radykalnej lewicy, a obecny rząd koalicyjny socjalistycznej PSOE i radykalnie lewicowej Podemos, w którego strukturach znajdują się komuniści, jeszcze bardziej pogorszył sytuację. Obecnie jesteśmy w sytuacji dramatycznej, gdyż wielu sędziów nie chce egzekwować prawa albo stosuje je nierówno, pozwalając na prześladowania katolików”.

AEAC poinformowała PAP, że obecnie prowadzi ponad 100 procesów sądowych w różnych obszarach, w tym dotyczących wysiedlania z kościołów, ataków i profanacji symboli religijnych, obrony życia do jego naturalnego końca, indoktrynacji dzieci wbrew woli ich rodziców.

Stowarzyszenie Prawników Chrześcijańskich jest organizacją pozarządową, utworzona w 2008 r., która broni wartości chrześcijańskich w przestrzeni prawnej. Celem organizacji jest obrona wolności religijnej, życia, rodziny i wszystkich obywateli, których prawa i wolności zostały naruszone z powodu wiary – czytamy na stronach internetowych organizacji.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6