Irakijczycy próbują podnieść się z wojny, przemocy i niszczących skutków religijnego fanatyzmu.
Organizacje humanitarne pracujące w Iraku apelują, by nie zaprzepaścić przesłania, jakie przyniósł temu krajowi Papież Franciszek w czasie swej historycznej wizyty. Zachęcają, by uwaga świata została bardziej skupiona jeszcze bardziej na pomocy dla Irakijczyków, którzy próbują podnieść się z wojny, przemocy i niszczących skutków religijnego fanatyzmu.
W miesiąc od papieskiej pielgrzymki włoska organizacja pomocowa „Un ponte per”, która od trzech dekad wspiera Irakijczyków zorganizowała internetową konferencję pt. „Iracka mozaika”. Uczestniczyli w niej dziennikarze wolontariusze organizacji humanitarnych oraz przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego w Iraku. „Mówiono o tym, co należy zrobić, by nie zaprzepaścić ziaren braterstwa, współpracy i pokoju, jakie zasiał w tym kraju Ojciec Święty” – zauważa Marina Pignatti Morano, koordynatorka pomocowych projektów w Iraku.
„Jest jeszcze wiele do zrobienia. Społeczność międzynarodowa nie odegrała do tej pory szczególnie konstruktywnej roli, do tego stopnia, że spory między Stanami Zjednoczonymi a Iranem odbijają się na terytorium Iraku. Ludność jest w pewnym sensie zakładnikiem tych sił, pamiętajmy o tym – mówi Radiu Watykańskiemu Marina Pignatti Morano. – Międzynarodowa koalicja uczestniczyła w istotny sposób w walce zbrojnej przeciwko samozwańczemu Państwu Islamskiemu, które w mniejszym lub większym stopniu zostało pokonane militarnie, ale w kraju nadal jest 1,2 mln wewnętrznych przesiedleńców. Nie mogą oni wrócić na wyzwolone tereny, ponieważ nie zaczęła się tam żadna odbudowa. Nadal brakuje bezpieczeństwa. Istnieje potrzeba bardziej aktywnego zaangażowania na froncie inwestycji cywilnych i humanitarnych, które pojawiają się zbyt powoli, a wciąż ogromne sumy idą na zbrojenia. Warto też pamiętać, że Franciszek był pierwszym, tak znaczącym przedstawicielem wspólnoty międzynarodowej, który odwiedził ten kraj przywożąc ze sobą przesłanie pokoju, współpracy i szacunku.“
Organizacja „Un ponte per” inwestuje swe środki m.in. w tworzenie miejsc pracy oraz odbudowę infrastruktury w dawnych miejscach turystycznych, by ponownie mogły zacząć przyciągać turystów, a co za tym idzie dawać zatrudnienie Irakijczykom. Takie działania prowadzone są m.in. w Kurdystanie oraz na naturalistycznym obszarze mezopotamskich mokradeł. Organizacja angażuje się również w odbudowę domów i rodzinnych zakładów pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.