Powstrzymać przemoc wobec ludów tubylczych

Amazonia jest regionem najbardziej niebezpiecznym dla obrońców praw człowieka, którzy stają po stronie ludności tubylczej. W ciągu ostatnich miesięcy tylko w Peru zamordowano aż siedmiu aktywistów walczących o ochronę swej rodzinnej ziemi przed rabunkową gospodarką i gangami narkotykowymi. Podobna sytuacja panuje w Kolumbii i Brazylii.

„Trzeba ukrócić przemoc i niesprawiedliwość wymierzone w rodowitych mieszkańców Amazonii. Należy też postawić tamę powszechnej korupcji, która sprzyja takim działaniom” – piszą peruwiańscy biskupi wzywając rząd do podjęcia skutecznych działań w tym kierunku. Wskazują, że zbyt długo przedstawiciele ludów tubylczych cierpią tylko dlatego, że stają w obronie ekosystemu, co w praktyce oznacza ochronę własnego domu. Przypominają zarazem o pogróżkach otrzymywanych także przez przedstawicieli Kościoła zaangażowanych w pomoc rodowitym mieszkańcom Amazonii.

„W grę wchodzą ogromne interesy i nie będzie łatwo powstrzymać tych, którzy bezprawnie wyciągają ręce po bogactwa Amazonii” - mówi Radiu Watykańskiemu Marzia Rosti, znawczyni Ameryki Łacińskiej i profesor historii instytucjonalnej w tym regionie na uniwersytecie w Mediolanie.

„Apel biskupów syntetyzuje to, co przeżywają mieszkańcy wielu regionów Ameryki Łacińskiej, a szczególnie puszczy amazońskiej. Peru uznaje w swej Konstytucji prawa mieszkańców tych terenów, podpisało też serię międzynarodowych porozumień mających na celu ochronę ludów pierwotnych i ich praw do podejmowania decyzji, co do przyszłości ich ziem. W praktyce wygląda to zupełnie inaczej – mówi papieskiej rozgłośni Marzia Rosti. – Region bogaty jest w surowce naturalne, obserwujemy też zintensyfikowanie działań grup kryminalnych, które wykorzystują nielegalne kopalnie złota. Nadal trwa też przejmowanie terenów i nielegalne karczowanie lasu. Ziemia wykorzystywana jest do wyjaławiających i wyniszczających ją upraw np. palmy kokosowej, a jak mieszkańcy się temu sprzeciwiają siłą zmusza się ich do porzucenia ziemi.“

W czasie swej podróży do Peru Ojciec Święty spotkał się z przedstawicielami ludów tubylczych. Podkreślił, że nie można ich traktować jako mniejszości, tylko jako pełnoprawnych mieszkańców tych terenów i ważną stronę w dialogu na temat przyszłości Amazonii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5