Caritas Europa Innovation Festival: solidarność w czasie pandemii

„Pandemia nie zatrzymała międzyludzkiej solidarność, wręcz ją napędziła”.

Ludzie z całej Europy niosący na co dzień pomoc najbardziej potrzebującym wzięli udział w Caritas Europa Innovation Festival. Spotkanie odbyło się online, a jego celem było wspólne poszukiwanie nowych, bardziej skutecznych, projektów pomocy oraz dzielenie się doświadczeniem służby najbardziej potrzebującym.

W czasie festiwalu zaprezentowano jedenaście innowacyjnych projektów, których celem jest m.in. zmniejszenie wykluczenia edukacyjnego, tworzenie miejsc pracy dla bezdomnych, czy pomoc migrantom w znalezieniu bezpiecznego dachu nad głową. Była też mowa o tworzenie specjalnych produktów pomocnych w krajach rozwijających się, jak np. grzejniki zasilane energią słoneczną, czy specjalne worki do uzdatniania deszczówki.

 „Pandemia nie zatrzymała międzyludzkiej solidarność, wręcz ją napędziła” – mówi Radiu Watykańskiemu Silvia Sinibaldi z Caritas Włoch, gdzie odpowiada za współpracę międzynarodową i działania w czasach kryzysów humanitarnych.

„Caritas Europa od długiego już czasu stawia na innowację, która może pomóc w realizacji strategicznych projektów. Paradoksalnie pandemia sprawiła, że rozwinęła się nasza kreatywność, staliśmy się też bardziej elastyczni w naszych zamierzeniach – mówi papieskiej rozgłośni Silvia Sinibaldi. – Ten festiwal to była pewna forma reakcji na obawy co do przyszłości, które nam wszystkim towarzyszą, by odpowiedzieć na nie z odwagą i nadzieją. Jako Caritas Europa zdajemy sobie sprawę, że dzielenie się dobrymi i pozytywnymi doświadczeniami jest ogromnym bogactwem dla naszej sieci i może zaowocować nową skutecznością. Największym wyzwaniem obecnego roku jest tzw. szlak bałkański. Widzieliśmy, co wydarzyło się ostatnio po spaleniu obozu w Lipie w Bośni i Hercegowinie. Tym ludziom trzeba pilnie pomóc. Pracuje tam nasza koleżanka, która wprost mówi, że nawet zwierzęta nie powinny żyć w takich warunkach. To jest ogromne wyzwanie.“

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CARITAS

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10