Caritas Europa Innovation Festival: solidarność w czasie pandemii

„Pandemia nie zatrzymała międzyludzkiej solidarność, wręcz ją napędziła”.

Ludzie z całej Europy niosący na co dzień pomoc najbardziej potrzebującym wzięli udział w Caritas Europa Innovation Festival. Spotkanie odbyło się online, a jego celem było wspólne poszukiwanie nowych, bardziej skutecznych, projektów pomocy oraz dzielenie się doświadczeniem służby najbardziej potrzebującym.

W czasie festiwalu zaprezentowano jedenaście innowacyjnych projektów, których celem jest m.in. zmniejszenie wykluczenia edukacyjnego, tworzenie miejsc pracy dla bezdomnych, czy pomoc migrantom w znalezieniu bezpiecznego dachu nad głową. Była też mowa o tworzenie specjalnych produktów pomocnych w krajach rozwijających się, jak np. grzejniki zasilane energią słoneczną, czy specjalne worki do uzdatniania deszczówki.

 „Pandemia nie zatrzymała międzyludzkiej solidarność, wręcz ją napędziła” – mówi Radiu Watykańskiemu Silvia Sinibaldi z Caritas Włoch, gdzie odpowiada za współpracę międzynarodową i działania w czasach kryzysów humanitarnych.

„Caritas Europa od długiego już czasu stawia na innowację, która może pomóc w realizacji strategicznych projektów. Paradoksalnie pandemia sprawiła, że rozwinęła się nasza kreatywność, staliśmy się też bardziej elastyczni w naszych zamierzeniach – mówi papieskiej rozgłośni Silvia Sinibaldi. – Ten festiwal to była pewna forma reakcji na obawy co do przyszłości, które nam wszystkim towarzyszą, by odpowiedzieć na nie z odwagą i nadzieją. Jako Caritas Europa zdajemy sobie sprawę, że dzielenie się dobrymi i pozytywnymi doświadczeniami jest ogromnym bogactwem dla naszej sieci i może zaowocować nową skutecznością. Największym wyzwaniem obecnego roku jest tzw. szlak bałkański. Widzieliśmy, co wydarzyło się ostatnio po spaleniu obozu w Lipie w Bośni i Hercegowinie. Tym ludziom trzeba pilnie pomóc. Pracuje tam nasza koleżanka, która wprost mówi, że nawet zwierzęta nie powinny żyć w takich warunkach. To jest ogromne wyzwanie.“

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CARITAS

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6