Ze względu na lockdown wprowadzony przez niemieckie władze nie odbędzie się tradycyjna wizyta kolędników misyjnych („Die Sternsinger”), która organizowana jest w tym kraju od 63 lat.
Akcja została przeniesiona do internetu. „Wierni są do niej bardzo przywiązani, dlatego nasza tegoroczna kampania będzie miała charakter wirtualny jako znak solidarności ze wszystkimi potrzebującymi dziećmi na świecie” – powiedział dyrektor Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci w Niemczech ks. Dirk Bingener.
Tradycja pielgrzymowania kolędników od domu do domu ma wielowiekową historię. Wywodzi się jeszcze z czasów średniowiecza, kiedy to rozpoczęto organizowanie przedstawień z okazji święta Trzech Króli, które spopularyzowały się w XVI w. W ciągu wieków przekształciły się one w procesje kolędników przebranych za Trzech Króli, którzy z Gwiazdą Betlejemską na ramionach, chodzili od domu do domu śpiewając kolędy. Zwyczaj przetrwał do XIX w. i był popularny w wielu krajach Europy. W latach pięćdziesiątych XX w. zaistniał jako forma wsparcia dla krajów potrzebujących z inicjatywy Watykanu. W Niemczech od lat wierni oczekują dzieci pukających do drzwi ich domów w okolicach święta Trzech Króli, śpiewających kolędy i zbierających datki dla swoich rówieśników w ubogich krajach.
Organizatorzy przygotowali specjalną stronę internetową, za pomocą której można zapisać się na wizytę kolędników. Można tam też zamówić naklejki na drzwi z błogosławieństwem i napisem: „C + M + B” („Christus mansionem benedicat”, „Chrystus błogosławi ten dom”). Zostaną one wysłane pocztą lub udostępnione podczas nabożeństw w kościołach. Tegoroczna kampania kolędników misyjnych potrwa do 2 lutego. „To oznacza, że każdy będzie miał więcej czasu na otrzymanie błogosławieństwa” – podkreślają organizatorzy.
Grupy dziecięce przygotowały także specjalne formularze, za pomocą których na wirtualną wizytę kolędników mogą zapisać się szpitale i domy opieki. „Po roku ograniczeń w kontaktach z rodziną i przyjaciółmi te osoby nie mogą pozostać same w świątecznym czasie” – powiedział ks. Dirk Bingener.
Datki na rzecz potrzebujących w krajach misyjnych mogą być składane podczas nabożeństw w kościołach lub wpłacane na konto organizacji. W Polsce datki można wpłacać na koto Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci za pośrednictwem strony internetowej: https://dzieciom-misji.missio.org.pl/kolednicy-misyjni
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.