Abp Skworc: Pandemia nauczyła nas odchodzenia od schematów

Pandemia utrudnia nam komunikację, ale nie przeszkadza w docieraniu do wiernych z konkretną ofertą katechetyczną online - zwraca uwagę w wywiadzie dla "Gościa" abp Wiktor Skworc.

Pandemia trwa i trudno przewidzieć, kiedy się skończy. Ten rok duszpasterskie poświęcony był Eucharystii, kolejny również ma się na niej koncentrować. Większość z nas w ostatnich miesiącach musiała zmierzyć się z utrudnieniami związanymi z udziałem we Mszy św. Czy pandemia podważyła zasadność realizacji programu duszpasterskiego o Eucharystii? Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc zwraca uwagę, że ograniczenia i brak Eucharystii paradoksalnie pozwalają – przynajmniej części wiernych – doświadczyć na nowo wartości Mszy św. 

Najnowszy schemat programu duszpasterskiego oparty jest na schemacie adhortacji Benedykta XVI o Eucharystii „Sacramentum caritatis” – tajemnica wyznawana, celebrowana i świętowana.

- Od Adwentu nasza refleksja, ale i nasza praktyka mają być ukierunkowane na ars celebrandi, na sztukę celebrowania Mszy św. Szczególną odpowiedzialność za piękno liturgii powierzono na poziomie diecezji biskupowi, a na poziomie parafialnym – proboszczowi oraz jego współpracownikom. To piękno powiązane jest ze sztuką sakralną (wystrojem kościołów), muzyką i śpiewem liturgicznym, a nade wszystko z naszym wewnętrznym zaangażowaniem. W każdej z tych przestrzeni dostrzegalne jest wezwanie do stałej formacji i pracy. Wystarczy zwrócić uwagę na jakość i sposób proklamacji słowa Bożego, homilii, troski o autentyczne gesty i postawy podczas Eucharystii… Trzeba też wypracować ars participandi – sztukę uczestniczenia we Mszy św. transmitowanej w TV, radiu, internecie - podkreśla metropolita katowicki.

Dzisiaj wiele osób obawia się, że pandemia doprowadzi do znacznego spadku liczby wiernych uczestniczących w niedzielnej Mszy św. w kościele. Abp Skworc stwierdza w wywiadzie z Andrzejem Macurą, że obawy są uzasadnione, bo pewne procesy były zauważalne już przed epidemią. - Myślę o desakralizacji niedzieli i materializmie praktycznym. Niedzielę dopiero niedawno częściowo odzyskaliśmy dzięki ograniczeniu handlu tego dnia - zaznacza hierarcha. 

Andrzej Macura zwraca uwagę, że pandemia wymusiła pewne zmiany w duszpasterstwie. Zgadza się z tym abp Wiktor Skworc. Podkreśla, że pandemia nauczyła nas odchodzenia od schematów i utartych ścieżek, jak również od myślenia i działania pod hasłem: "zawsze tak było". Metropolita katowicki zauważa równie, że "pandemia wyzwoliła u wielu duchownych i świeckich wspaniałe pomysły – i o to chodzi". 

Więcej o tym, jak formować duchownych i świeckich, o słabościach i mocnych stronach duszpasterstwa podczas trwającej pandemii w najnowszym numerze "Gościa":

Zapraszamy również do czytania "Gościa Niedzielnego" w formie elektronicznej.

Zachęcamy do darmowego założenia konta i logowania się w naszym serwisie (można za pośrednictwem Google i Facebooka). Przypominamy, że zalogowani użytkownicy będą mogli uzyskać zupełnie za darmo dostęp nawet do 10 naszych płatnych artykułów. Zalogowanie się w serwisie „Gościa” daje też dodatkowe możliwości, z których warto skorzystać, takie jak założenie własnego bloga lub strony internetowej, wzięcie udziału w konkursie, dodanie zaproszenia na wydarzenie w swojej okolicy. Zapraszamy.

Gość Niedzielny Gość Niedzielny 48/2020
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10