Modlitwą w intencji Ojczyzny Kościół w Polsce włącza się w obchody przypadającego dziś Narodowego Święta Niepodległości. Odbywają się koncerty patriotyczne – choć ze względu na pandemię może w nich uczestniczyć ograniczona liczba uczestników. Wiele domów ozdobionych jest w tych dniach biało-czerwonymi flagami.
Centralne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości tradycyjnie odbywają się w Warszawie. To tu składane są wieńce przed pomnikami Ojców Polskiej Niepodległości. Przed południem msza w int. Ojczyzny sprawowana była w Świątyni Opatrzności Bożej. W liturgii, której przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, uczestniczył m.in. Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką.
W homilii bp Józef Guzdek, ordynariusz polowy Wojska Polskiego zaapelował o jedność i dialog w Ojczyźnie. „Szczególnie dziś, kiedy cały kraj zmaga się z groźną pandemią, należy «zapomnieć o pożytkach własnych», odrzucić język pogardy, nienawiści i wrogości oraz strategię odwetu. Nienawiścią nie obronimy naszej Ojczyzny. Trzeba pójść drogą dialogu i porozumienia” – mówił bp Guzdek.
Msze w int. Ojczyzny sprawowane były dziś w wielu polskich kościołach. W Gnieźnie abp Wojciech Polak, Prymas Polski zauważył, że „potrzebujemy dziś w relacjach społecznych uzdrowienia - uzdrowienia z nieufności wobec samych siebie i innych”.
Z kolei w Przemyślu abp Adam Szal apelował, aby budować ojczyznę jako cywilizację miłości. Podkreślał, że nie obronimy jej nienawiścią, ale miłością.
Zaprezentowano orędzie na LIX Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.
Czyli o nietypowych wyzwaniach podejmowanych przez zakonnice.
Zobacz wzruszający filmowy dokument o Słudze Bożej Helenie Kmieć. Dziś 8. rocznica jej śmierci.
Niektórzy z nich są w podeszłym wieku i w złym stanie zdrowia.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.