Nowi senatorowie Kościoła

Benedykt XVI ogłosił nazwiska 24 nowych kardynałów. Wśród nich jest także metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

W jednym ze swych przemówień Benedykt XVI nazwał kolegium kardynalskie senatem Kościoła. To papieskie porównanie dobrze oddaje istotę kolegium kardynalskiego, które jest organem doradczym papieża. Najważniejszym przywilejem tego gremium jest prawo wyboru papieża. Obecnie kolegium kardynalskie liczy 203 członków, spośród których 122 nie ukończyło jeszcze 80 lat i może uczestniczyć w konklawe. 21 listopada odbędzie się konsystorz, czyli zgromadzenie kardynałów obecnych w Rzymie, podczas którego nominaci odbiorą insygnia kardynalskie, m.in. pierścień oraz piuskę i biret w kolorze purpurowym. Dla podkreślenia związków kardynałów z Wiecznym Miastem, każdy z kardynałów otrzymuje w Rzymie swój kościół, którego staje się symbolicznym proboszczem.

Włoska dominacja
Wśród nominatów dominują Włosi. Jest ich dziesięciu, co zwiększa i tak liczną ich reprezentację w kolegium kardynalskim. Większość kardynałów pochodzi z Europy. Nominaci wywodzą się z trzech grup. Pierwszą stanowią pracownicy Kurii Rzymskiej, pełniący ważne urzędy, jak abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, czy abp Mauro Piacenza, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa. W tej grupie zdecydowanie przeważają Włosi, gdyż jest ich siedmiu. Ich wyniesienie jest konsekwencją wcześniejszych decyzji Benedykta XVI. Kiedy stawiał ich na czele ważnych rzymskich dykasterii, wiadomo było, że zgodnie z tradycją kiedyś staną się także członkami kolegium kardynalskiego. Wśród kurialistów są także nominaci pochodzący spoza Włoch, m.in. Amerykanin abp Raymond Leo Burke, prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, czyli najwyższej sądowniczej władzy odwoławczej w Kościele.

Drugą grupę stanowi 10 arcybiskupów pracujących w duszpasterstwie, najczęściej kierujących dużymi i ważnymi diecezjami. To grupa znacznie bardziej zróżnicowana pod względem etnicznym, rasowym, reprezentująca wspólnoty kościelne praktycznie z całego świata. W tej grupie jest abp Nycz, ale także abp Donald Wuerl z Waszyngtonu, czy abp Laurent Mponsengwo Pasuinya z Kinszasy (Kongo), abp Malcolm Ranjith Patabendige Don z Kolombo na Sri Lance oraz następca kard. Ratzingera na biskupiej stolicy w Monachium, stosunkowo młody, a z pewnością bardzo dynamiczny i świetnie radzący sobie z mediami abp Reinhard Marx. W tej grupie jest tylko jeden Włoch – abp Paolo Romei z Palermo na Sycylii.

Ostatnia grupa nominatów to czterech duchownych, którzy ukończyli już 80. rok życia, nie będą więc mogli uczestniczyć w konklawe, a nominowani zostali „za szczególne zasługi dla Kościoła”. Wśród nich jest m.in. abp Elio Sgreccia, emerytowany prezes Papieskiej Akademii Życia, wybitny bioetyk, bliski współpracownik Jana Pawła II, oraz abp Domenico Bartolucci, kompozytor oraz kapelmistrz (oryginalny tytuł – „wieczysty mistrz”) papieskiej Sykstyńskiej Kapeli Muzycznej, wybitny znawca twórczości Giovanniego Palestriny, którego muzykę rozsławiał na całym świecie.

Jedenasty Polak
Nominacja dla abp. Nycza była oczekiwana od dawna. On sam skromnie o tym mówi, że traktuje nominację przede wszystkim jako wyróżnienie dla diecezji. Niewątpliwie jednak papieska decyzja oznacza dla niego nie tylko awans do grona najbliższych współpracowników Ojca Świętego, ale zmienia także jego pozycję w lokalnym, polskim Kościele. W sytuacji, gdy prymas Polski na co dzień urzęduje w Gnieźnie, a przewodniczący Konferencji Episkopatu w Przemyślu, ranga metropolity warszawskiego, który na dodatek jest kardynałem, z pewnością rośnie. Zarówno w polskim episkopacie, jak i w relacjach Kościół–państwo. Nominacja dla metropolity warszawskiego oznacza, że w kolegium kardynalskim zasiadać będzie obecnie 11 Polaków. Nigdy nasza obecność w tym ważnym i zaszczytnym gronie nie była tak liczna.

Kardynałowie Polacy
* Andrzej Maria Deskur, emerytowany przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu
* Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski
* Józef Glemp, emerytowany metropolita warszawski, Prymas Polski senior.
* Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego
* Henryk Gulbinowicz, emerytowany metropolita wrocławski
* Marian Jaworski, emerytowany metropolita lwowski
* Franciszek Macharski, emerytowany metropolita krakowski
* Stanisław Nagy, emerytowany profesor teologii fundamentalnej
* Kazimierz Nycz, metropolita warszawski
* Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich
* Kazimierz Świątek, emerytowany metropolita mińsko-mohylewski

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10