Krzyż, Maryja, droga, różaniec i symbol Ducha Świętego - to elementy logo 37. ŚDM Lisbona 2023, zaprezentowanego dziś w Portugalii. Autorką projektu utrzymanego w kolorystyce flagi Portugalii jest 24-letnia portugalska projektantka, Beatriz Roque Antunes.
Komitet Organizacyjny 37. ŚDM Lizbona 2023 zaprezentował dziś logo spotkania młodych, wybrane w międzynarodowym konkursie. Zwycięski projekt przedstawia krzyż, w który wpisany jest płomień, symbolizujący Ducha Świętego, oraz droga, nawiązująca do tradycji pielgrzymowania, bliskiej mieszkańcom Portugalii i stanowiącej jeden z ważnych wymiarów Światowych Dni Młodzieży. Po raz pierwszy w logotypie umieszczono też różaniec - nawiązanie do duchowości maryjnej silnie obecnej w portugalskim Kościele, a zwłaszcza do historii fatimskich objawień. Jednym z elementów jest też podobizna Maryi, przedstawionej, jako młoda dziewczyna, gotowa do drogi i do odpowiedzi na Boże wezwanie.
Autorką logo jest młoda Portugalka, Beatriz Roque Antunes, która ukończyła studia graficzne w Londynie i pracuje obecnie w stolicy Portugalii. Jak informują organizatorzy, jej praca została wybrana spośród kilkuset propozycji, nadesłanych z ok. 30 państw na świecie. Na dzień prezentacji logo, Portugalczycy wybrali 16 października, dzień 42. rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową Jana Pawła II - późniejszego twórcy Światowych Dni Młodzieży.
Logo wraz z hymnem stanowią charakterystyczne elementy kolejnych międzynarodowych edycji ŚDM, nie tylko ze względu na promocję wydarzenia, ale też ze względu na wymiar duszpasterski. Logotyp stanowi rodzaj wizualnej katechezy, mówiącej o najważniejszym przesłaniu nadchodzącego spotkania, hymn natomiast jest śpiewaną modlitwą, którą młodzi ludzie na całym świecie modlą się już w okresie przygotowań do tego wydarzenia.
37. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2023 r. w Lisbonie pod hasłem „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39) Informacji o spotkaniu można szukać na stronie www.lisboa2023.org oraz na stronie Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM> sdm.org.pl
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.