„Bieda i presja wywierana przez grupy fundamentalistów islamskich pogłębiają marginalizację wspólnot chrześcijańskich w Pakistanie” – uważa ojciec David John, przedstawiciel Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w potrzebie”, które aktualnie realizuje program wsparcia dla wielu tysięcy rodzin chrześcijańskich pozbawionych podstawowych artykułów żywnościowych.
„Niestety prawdą jest, że chrześcijanie doświadczają dyskryminacji. Spotkało to niestety na przykład ostatnio naszych braci chrześcijan w jednej z wiosek w okolicach Lahauru, którzy zostali pominięci przy rozdzielaniu pomocy żywnościowej. Podobna sytuacja ma miejsce także w innych miejscach, gdzie chrześcijanom nie udziela się potrzebnego wsparcia – podkreśla o. John.
– To jest przejaw dyskryminacji, która od wielu lat okazywana jest chrześcijanom ze strony niektórych środowisk muzułmańskich. Większość chrześcijan w Pakistanie jest biedna. Istnieje ścisły związek pomiędzy biedą a dyskryminacją. Ten kto jest biedniejszy musi znosić więcej cierpień“.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).