Między religią a katechezą

Katecheza jest sprawą parafii. A religii trzeba się po prostu uczyć – by wiedzieć, np. kiedy żył Mojżesz i co to Dekalog, jak posłużyć się Pismem Świętym.

Dwadzieścia lat temu byłem w sierpniu w Bawarii. Z niemieckiej telewizji dowiedziałem się o wejściu nauki religii do szkół. Byłem wściekły. Śniło mi się, że pokłóciłem się z dyrektorem szkoły w mojej wiosce. Kłócę się po niemiecku, choć ani powodów do kłótni nigdy między nami nie było, ani on niemieckiego nie znał. Poszedłem na inaugurację roku szkolnego już w roli nauczyciela.

Z wielu względów nie podobał mi się taki obrót sprawy. Choć w mojej ówczesnej parafii żaden z tych względów nie odgrywał jakiejkolwiek roli. Wiedziałem jedno – trzeba tę sytuację wkomponować w jakiś szerszy zamysł ewangelizacyjny. Nie miałem wtedy pojęcia jaki. Robiłem swoje przez kolejnych osiemnaście lat, do szkolnej emerytury. Wychowany w nauczycielskiej rodzinie, obyty ze szkolnymi regułami pracy i życia, nie miałem problemu. I wiem, że mimo wszystkich słabości systemu jest to ważne miejsce apostolstwa cierpliwego i dyskretnego. Wobec uczniów, bardziej wobec nauczycieli.

Zauważyłeś, Czytelniku, że nie używam słowa „katecheza”. To nie przypadek. Wolę mówić „nauka religii”. Przecież zawsze tak to się nazywało. Pamiętam z dzieciństwa, że nie rozumiałem, dlaczego na niektóre zajęcia (oczywiście, wtedy przy kościele) mówiło się u nas „religia”, a na niektóre „katechizm”. Poukładałem sobie to w głowie dopiero wtedy, gdy „religia” wróciła do szkoły. Katecheza (szczególnie sakramentalna) jest sprawą parafii. A religii trzeba się po prostu uczyć – by wiedzieć, kiedy żył Mojżesz i co to Dekalog, jaka jest data urodzin Jezusa, jak posłużyć się Pismem Świętym i tysiąc innych rzeczy, które człowiek wiedzieć powinien. I za co można mu postawić albo dwóję, albo piątkę.

Zauważyć wypada, że od dwudziestu lat na szkolnych świadectwach konsekwentnie jest rubryka „religia/etyka”, nie „katecheza”. A cały (no, prawie cały) kościelny świat z uporem mówi o katechezie w szkole. Język kształtuje świadomość. I źle ukształtował świadomość zarówno duszpasterzy, jak i parafian. Katecheza powinna była wtedy zostać w parafiach, a religia oby dziś dalej była w szkole. Źle się stanie, jeśli zaczniemy przy parafiach tworzyć takie jakby szkółki katechetyczne. Bo katecheza nie powinna mieć kształtu szkołopodobnego, a własny, ewangelizacyjny, wielopostaciowy – zależny od środowiska i jego potrzeb, od osobowości duszpasterzy, nawet od chwili.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Maciek+
  04.10.2010 18:42
  @Do Autora powyższego tekstu

  Tekst będzie prawdziwy w każdej sytuacji, jeśli założymy, iż w szkole, na katechezie mamy w większości dzieci, młodzież wierzącą i praktykującą. A tak nie jest. Dlatego powyższy tekst zamieszczony na wiara.pl zawiera nieprawdzie i błędne tezy.

  Na nic się zda uczenie dzieci i młodzieży np. o ty, kiedy żył Mojżesz, jeśli nie maja one doświadczenia Bożej miłości w swoim życiu, jeśli tego nie doświadczą m.in. na katechezie.

  Ewangelizować trzeba przede wszystkim tych, co są daleko od Kościoła. Tym natomiast, którzy są blisko trzeba pomóc pogłębiać ich wiarę przez np. zdobywanie wiedzy.

  Praca duszpasterska tak ukazana jak w tekście, jest stawiana na głowie. I nie dziwi później, iż jej odbiorcom (jak i świadomym swych zadań jej realizatorom) robi się po prostu nie dobrze.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9