Litewscy Żydzi oskarżyli w poniedziałek Władimira Putina o fałszowanie historii i lekceważenie zbrodni ZSRR. Jest to reakcja na artykuł prezydenta Rosji na temat historii II wojny światowej, który się ukazał w amerykańskim piśmie "The National Interest".
Przewodnicząca Litewskiej Wspólnoty Żydów Faina Kukliansky i poseł Emanuelis Zingeris we wspólnym oświadczeniu złożyli hołd tym, którzy zginęli podczas walki z nazistami. Przyznali, że swe życie zawdzięczają żołnierzom radzieckim i amerykańskim, którzy wyzwoli obozy koncentracyjne Stutthof i Dachau, gdzie więzione były ich matki. Jednak odrzucili kategorycznie próbę minimalizowania przez Putina zbrodni sowieckich po aneksji Litwy w czerwcu 1940 roku i podczas II wojny światowej.W komentarzu opublikowanym w poniedziałek na stronie internetowej Litewskiej Wspólnoty Żydów (lzb.lt) Kukliansky i Zingeris podkreślili, że podczas sowieckiej okupacji kraju "miejscowi Żydzi stali się najbardziej prześladowaną grupą etniczną, a wielu Żydów deportowano na Syberię"."Prezydent Władimir Putin - zaznaczyli - mówiąc o +Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej+, rzekomo wypowiadając się w imieniu wszystkich dotkniętych narodów, Polski i państw bałtyckich, w tym Żydów (), przemilczał temat masowych represji", a także walkę ZSRR z syjonizmem."Przemyślane kłamstwo Putina na temat okupacji sowieckiej i zniszczenia niepodległości Litwy zostało opublikowane wyłącznie po to, by wykorzystać je do imperialnych celów dzisiejszej niedemokratycznej Rosji" - czytamy w komentarzu."My, potomkowie litewskich Żydów, sprzeciwiamy się takiemu fałszowaniu historii i zniewoleniu naszej niepodległej Litwy" - oświadczyli autorzy.Podkreślili, że "Putin nie powinien kłamać, iż okupacja Litwy była zgodna z ówczesnym prawem międzynarodowym i krajowym". "Było to planowane zajęcie, okupacja i aneksja niepodległych państw" - podkreślili. "Panie Prezydencie Federacji Rosyjskiej! () Wejście armii Stalina do państw bałtyckich i stworzenie marionetkowych potęg radzieckich było końcem wolnej historii wszystkich narodów regionu" - napisali Kukliansky i Zingeris.
Sowieci zajęli kraje bałtyckie w 1940 roku, realizując postanowienia paktu Ribbentrop-Mołotow podpisanego przez Kreml z nazistowskimi Niemcami. Rok później, w czerwcu, rozpoczęto masową deportację ludzi.
Tylko na Litwie podczas okupacji sowieckiej ponad 200 tys. osób zostało uwięzionych, deportowanych i zabitych. Represje trwały do 1952 roku. Trzy państwa bałtyckie ponownie uzyskały niepodległość w latach 1990-1991.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.