Prezydent Tanzanii, John Pombe Magufuli zarządził, wraz z końcem czerwca, ponowne otwarcie szkół w całym kraju. Wcześniej ogłoszono wznowienie działalności uniwersytetów i innych instytucji edukacyjnych.
W ocenie prezydenta Tanzanii, przy małej liczbie przypadków koronawirusa, nie ma potrzeby utrzymywania szkół zamkniętych. Zalecił on jednak dalszego przestrzeganie protokołów zdrowia i higieny.
Tanzania nie wprowadziła tak radykalnych obostrzeń jak sąsiadujące Kenia i Uganda. W marcu, gdy pojawiły się pierwsze sygnały o Covid w Afryce Wschodniej, w Tanzanii pozamykane zostały jedynie placówki edukacyjne, a w miejscach targowych wprowadzono obowiązek posiadania wiadra z wodą i mydła. Nabożeństwa w kościołach nie zostały zawieszone.
"My przy naszym szpitaliku mierzymy temperaturę. Kto wchodzi do środka, zakłada maseczkę. Ale innych ograniczeń nie ma. Wieczorami ludzie się bawią, gra muzyka. Choć są też i tacy, którzy się boją. Mówią: „Siostro, może się będziemy modlić o cud?”. Ludzie tu też mówią, że neema ya Mungu (w suahili: wola Boża), jak ktoś umrze" – mówiła w marcu, polska misjonarka s.Rachela (Wioletta) Pitura.
Obecnie Tanzania jako pierwsza w regionie ogłasza pełne otwarcie placówek edukacyjnych.
Kilka tygodni temu zostały otwarte lotniska, a rząd ogłosił zwycięstwo nad wirusem.
Wg. danych przytoczonych w poniedziałek przez premiera Kassima Majaliwa, w kraju jest 66 aktywnych przypadków koronawirusa, hospitalizowanych w 10 regionach
Ostatnie oficjalne dane pochodziły z 29 kwietnia. Wtedy Tanzania miała 509 przypadków z 21 zgonami, 183 ozdrowieniami.
Tymczasem szef Africa CDC (Africa Centers for Disease Control and Prevention), John Nkengasong, „nadal żywi nadzieję”, że Tanzania będzie współpracować, udostępniając swoje dane COVID-19, nawet jeśli prezydent ogłosił zwycięstwo nad pandemią.
Prezydenta Magufuli, podczas niedzielnego nabożeństwa, sprzed tygodnia, oświadczył, że „koronawirus została usunięty mocą Boga”.
africanews 'God will help us,' Tanzania president 'rejects' virus lockdownFranciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.