W niedzielę, 14 czerwca, w dniu, w którym we Włoszech obchodzona jest uroczystość Bożego Ciała, Papież odprawi Mszę w Bazylice Watykańskiej, a na jej zakończenie udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. W uroczystości weźmie udział około 50 wiernych.
Przypomnijmy, że w poprzednim roku Franciszek przewodniczył tej uroczystość w położonej na peryferiach Rzymu parafii Santa Maria Consolatrice (Matki Bożej Pocieszenia). Natomiast dwa lata temu, w roku 2018, udał się do położonej pod Rzymem Ostii, gdzie w parafii św. Moniki odprawił Mszę oraz poprowadził procesję z Najświętszym Sakramentem. W latach wcześniejszych, od roku wyboru na Stolicę Piotrową, czyli od 2013 do roku 2017, uroczystości te Papież rozpoczynał Mszą przed bazyliką św. Jana na Lateranie, skąd wyruszała potem procesja do bazyliki Matki Bożej Większej.
Korzenie uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa sięgają XIII wieku i objawień św. Julianny z Cornillion oraz cudu eucharystycznego w Bolzenie we Włoszech. W 1264 roku papież Urban IV święto to rozszerzył na cały Kościół.
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Było to jedno z pierwszych zadań, które postawił sobie Karol Wojtyła po przybyciu do Watykanu.
MEN stoi na stanowisku, że postanowienie TK nie wywołuje skutków prawnych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.