Słowa, kierowane do wiernych przez św. Jana Pawła II, m.in. o wierze, miłości, sprawiedliwości i pracy, mimo upływu lat są wciąż aktualne - mówił w niedzielę metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. "Niech nie zasypie ich, tego bogatego zasiewu, piasek niepamięci" - zaapelował hierarcha.
W katowickiej katedrze abp Skworc przewodniczył mszy z okazji przypadającej w poniedziałek setnej rocznicy urodzin papieża Polaka. Jak mówił w homilii, rocznica "mobilizuje nas do dziękczynienia Bogu za dar Karola Wojtyły, człowieka, proroka, pasterza i apostoła".
Przypomniał słowa Jana Pawła II z początku pontyfikatu, kiedy papież apelował do wiernych, by nie lękali się i otworzyli drzwi Chrystusowi.
"Papieskie wezwanie z dnia inauguracji pontyfikatu łączymy z tymi, które wypowiedział do mieszkańców Zagłębia i Górnego Śląska na Jasnej Górze w roku 1979, w pamiętnym roku pierwszej wizyty w Ojczyźnie" - powiedział abp Skworc.
"Janie Pawle II - przyszyliśmy dziś na Twoje urodziny, aby Tobie dziękować za docenienie <<ziemi wielkiej pracy i wielkiej modlitwy>> i za wypowiedziane w mocą ostrzeżenie: <<Nie dajcie się uwieść pokusie, że człowiek może odnaleźć siebie, wyrazić siebie, odrzucając Boga, wykreślając modlitwę ze swego życia, pozostając przy samej tylko pracy w złudnej nadziei, że same jej wytwory bez reszty nasycą wszystkie potrzeby ludzkiego serca>>" - dodał hierarcha.
Przypomniał także spotkanie Jana Pawła II z wiernymi na katowickim lotnisku Muchowiec w 1983 r., kiedy papież mówił o miłości, sprawiedliwości społecznej i rodzinie.
"I tak pewnie moglibyśmy bez końca przywoływać Twoje słowa do nas skierowane, również te z kolejnych pielgrzymek do ojczyzny i z audiencji nam udzielanych, przesłań, listów. Niech nie zasypie ich, tego bogatego zasiewu, piasek niepamięci, lekceważenie i stwierdzenie, że nie są aktualne, bo zmienił się kontekst - mamy XXI wiek" - wskazał arcybiskup.
"Ojcze Święty - popatrz na nas, na dzieci Ojca Niebieskiego - na rzesze Twoich braci i sióstr, którzy nauczeni Twoim przykładem wołają do Ducha Świętego, aby zstąpił i odnowił oblicze tej ziemi, abyśmy byli jedno w czas pandemii i czas przedwyborczy, aby odnowił nas, nasze serca" - powiedział w homilii metropolita katowicki.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.