Oczekiwana od lat. Co to jest agenda liturgiczna?

Skąd wziąć nabożeństwo do Matki Bożej Skrzatuskiej albo do św. Rity? Gdzie znaleźć błogosławieństwo małżonków niemogących doczekać się potomstwa?

Reklama

Po niemal 50 latach istnienia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej została wydana agenda liturgiczna, która jest dużym krokiem w budowaniu tożsamości lokalnego Kościoła na Pomorzu Środkowym.

Kiedy w 1972 r. powstawała diecezja ze stolicą w Koszalinie, jej pierwszy ordynariusz bp Ignacy Jeż zapożyczył agendę z archidiecezji warszawskiej. Opatrzył ją dekretem, w którym wyraził nadzieję, że nowa diecezja w przyszłości dojrzeje do tego, aby taką księgę stworzyć samemu. Przez lata niezwykłą popularność w całej Polsce zyskała jednak agenda opolska. To ta czerwona księga z żółtymi brzegami, której księża najczęściej używają podczas różnego rodzaju nabożeństw czy błogosławieństw.

Czym w istocie jest agenda liturgiczna? - Oprócz oficjalnie sprawowanej liturgii w Kościele istnieją też inne sposoby oddawania czci Panu Bogu, rozmawiania z Nim. Są to różnego rodzaju nowenny, litanie, modlitwy, błogosławieństwa - mówi ks. dr Jarosław Kwiecień, pod którego kierunkiem powstała agenda koszalińsko-kołobrzeska.

Bogactwo różnych form pobożności jest w Kościele ogromne i zyskuje swoją specyfikę także w konkretnym miejscu. Po 50 latach istnienia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej pojawiła się w końcu potrzeba zebrania w jednej księdze całej twórczości duchowej lokalnego Kościoła na Pomorzu Środkowym. W agendzie znajdują się zatem nabożeństwa, modlitwy, błogosławieństwa używane w całym Kościele od lat, a nawet wieków, jak również specyficzne i zupełnie nowe formy pobożności charakterystyczne dla diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

- Staraliśmy się, aby ta agenda była bardzo koszalińsko-kołobrzeska. Poczynając od samej okładki, która nawiązuje do bliskości morza - jest tu fragment logotypu naszej diecezji z zarysem katedry i konkatedry z niewielką falą - aż po grafiki wewnątrz, które opowiadają poszczególne etapy historii Kościoła na tych ziemiach - wyjaśnia ks. Kwiecień.

Najważniejsza jest jednak zawartość księgi. - Mamy w niej zatem nabożeństwa związane ze świętymi kojarzonymi z naszą diecezją. Jest cała sekcja poświęcona Matce Bożej Skrzatuskiej. Są nabożeństwa do patronów diecezji - św. Wojciecha i św. Maksymiliana, a także do św. Ottona - apostoła Pomorza, wciąż jeszcze mało znanego. Znajdziemy w niej modlitwy do bł. Doroty z Mątów, kojarzonej z Górą Chełmską, czy do bł. Bronisława Kostkowskiego, słupszczanina, kleryka, który zginął w Dachau. Nie zapomnieliśmy też świętych, których kult rozwija się u nas od niedawna. Dodaliśmy więc nabożeństwo do św. Rity oraz do św. Szarbela - wylicza ks. Kwiecień.

Niezwykle bogata jest sekcja zawierająca błogosławieństwa w różnych sytuacjach życiowych. Niektóre teksty są zupełnie nowe, inne zostały zaczerpnięte z publikacji istniejących w innych diecezjach czy nawet krajach. W agendzie można więc znaleźć np. błogosławieństwo małżonków, którzy nie mogą doczekać się potomstwa, błogosławieństwo rodziców, którzy adoptowali dziecko albo je utracili, błogosławieństwo po stracie współmałżonka czy dla osób walczących z uzależnieniem. - Są to różne sytuacje życiowe, w których warto, aby Kościół pojawił się ze swoją modlitwą - uzasadnia potrzebę tego typu błogosławieństw redaktor agendy.

Praca nad księgą trwała ponad rok. Pod kierunkiem ks. Kwietnia zespół księży, kleryków i osób świeckich zbierał materiały, tworzył teksty, zadbał o korektę językową, merytoryczną oraz o stronę graficzną. Zawartość agendy była też szeroko konsultowana m.in. z duchowieństwem diecezji. Księga zawiera także propozycje modlitw śpiewanych razem z nutami. W przygotowaniu jest wersja audio wszystkich fragmentów muzycznych, które będzie można odsłuchać na stronie internetowej diecezji.

Agendę koszalińsko-kołobrzeską wydało Wydawnictwo Księży Pallotynów "Pallottinum" w Poznaniu. - Powierzyliśmy to zadanie profesjonalistom. Wydanie agendy nie jest bowiem po prostu wydrukowaniem książki. Jest to w ogromnej części ręczna robota, wykonana z pasją i przez ludzi wierzących - mówi ks. Kwiecień.

Agenda niebawem trafi do wszystkich parafii w diecezji. Będzie ją też można kupić indywidualnie. Okazało się również, że księga ta zostanie rozprowadzona w całej Polsce.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7