Metropolita krakowski: Polska jest najważniejsza!

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył dziś w katedrze wawelskiej Mszy św. w intencji ojczyzny. Odprawiono ją w dniu Święta Narodowego 3 Maja, łącząc z Aktem Zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski.

- Są takie prawdy, które domagają się ich jednoznacznego głoszenia. Są takie prawdy, które zmuszają do rewizji głęboko dotąd zakorzenionych przekonań. Są takie prawdy, które sprawiają, że ludzie widzą możliwość wyrwania się i uratowania z niebezpiecznych dla nich sytuacji. Są takie prawdy, których głoszenie, przyjęcie i urzeczywistnianie na co dzień łączą się z gotowością do doznawania cierpień. Są to przede wszystkim prawdy związane z chrześcijańską wiarą i z fundamentalnym dla niej wydarzeniem, jakim jest zmartwychwstanie Chrystusa - powiedział w kazaniu metropolita krakowski.

Metropolita krakowski nawiązał także do  "Ustawy Rządowej" zwanej Konstytucją 3 Maja, którą 3 maja 1791 r. podpisał król Stanisław August Poniatowski.

- Przez 123 lata rozbiorów, aż do 1918 roku, zaborcy robili wszystko, aby wyrwać ją z pamięci Polaków. Natomiast kolejne pokolenia najbardziej szlachetnych synów narodu polskiego, "urodzonych w niewoli i okutych w powiciu", heroicznie starały się o to, aby nie tylko o tym testamencie ojczyzny nie zapomnieć, ale przeciwnie, aby go w swym życiu urzeczywistniać - powiedział abp Jędraszewski. Przywołał słowa Karola Wojtyły, który w poemacie "Myśląc Ojczyzna…" napisał m.in. "Osądziliśmy wolność naszą sprawiedliwiej niż inni (podnosiła swój głos tajemnica dziejów): na ołtarzu samostanowienia płonęły ofiary pokoleń - przejmujące wołanie wolności silniejszej niż śmierć". 

Metropolita przypomniał także osąd, dokonany 1 maja 1981 r. przez kard. Stefana Wyszyńskiego, niedługo przed jego  śmiercią. "Polska  może żyć własnymi siłami, własnymi mocami, rodzimą kulturą, wzbogaconą przez Ewangelię Chrystusową i przez czujne, rozważne działanie Kościoła. Polska może żyć tu, gdzie jest, ale musi mieć ku temu moc. Musi patrzeć i ku przeszłości, aby tym lepiej osądzać rzeczywistość i mieć ambicję trwania w przyszłości. Naród jest jak mocne drzewo, które podcinane w swych korzeniach, wypuszcza nowe" - powiedział wówczas prymas Wyszyński.

- Dzisiaj przeżywamy dzień szczególny - 229. rocznicę Konstytucji 3 Maja. Dzisiaj przeżywamy też szczególny czas - 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły - św. Jana Pawła II Wielkiego, jak również stulecie Bitwy Warszawskiej. Oczekujemy ponadto beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, odłożonej w czasie na skutek pandemii (…). Raz jeszcze powróćmy do rozważań na temat prawdy i w świetle osądu naszych narodowych dziejów, dokonanego przed laty przez kardynała Karola Wojtyłę i kardynała Stefana Wyszyńskiego, dopowiadamy: Są takie prawdy, które domagają się ich jednoznacznego głoszenia, a do nich należy: Polska jest najważniejsza - stwierdził abp Jędraszewski.

Dokonał on również, przy kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry, Aktu Zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski. Ten akt złożył dziś także na Jasnej Górze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Dzisiejszy akt nawiązuje do innych zawierzeń Ojczyzny i Kościoła w Polsce, dokonywanych w trudnych chwilach dla Polski m.in. w 1946, 1956, 1966 i 1979 r.

"Wraz z Maryją, Bogurodzicą Dziewicą, Królową Polski i Świętymi Patronami, błagamy o ratunek dla naszej Ojczyzny w jej dzisiejszym trudnym doświadczeniu. (…) Dzisiaj zawierzamy Tobie naszą Ojczyznę i Naród, wszystkich Polaków żyjących w Ojczyźnie i na obczyźnie. Tobie zawierzamy całe nasze życie, wszystkie nasze radości i cierpienia, wszystko czym jesteśmy i co posiadamy, całą naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość" - napisano w tegorocznym akcie zawierzenia. Jego pełną treść podajemy na następnej stronie.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7